2022-05-13

Jakie dane na fakturze są obowiązkowe? Rok 2022

Dokumenty sprzedaży zawierające konkretnie określone pozycje odnośnie do wykonanych usług, czy przekazanych produktów to absolutna podstawa pod względem prowadzenia oraz rozliczania działalności gospodarczej. Jakie dane powinny się znaleźć się na fakturze oraz co może Cię zaskoczyć? Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykuły, gdzie poruszymy temat obowiązkowych danych na fakturze oraz innych możliwości, które mogą być wymagane w wielu zakresach współpracy.

Dane na fakturze – Niezbędne elementy

 

Dane sprzedawcy

 

Podstawowa informacja, na którą bardzo często nie zwraca się uwagi, jednak warto mieć pewność, że wszystkie dane, które znajdują się na naszych fakturach, są poprawne. Niezależnie od tego, w jaki sposób wystawiasz swoje dokumenty sprzedaży, czy robisz to ręcznie w przygotowanych wcześniej formatkach, czy korzystasz z jakiegoś programu księgowego, to rekomendujemy, aby zawsze rzucić okiem na rubryczkę z danymi podmiotu wystawiającego fakturę.
Dodatkowo zweryfikuj wszystkie informacje o Twojej firmie, które widnieją w zapisach, w Urzędzie Skarbowym oraz na Twoim wniosku o założenie firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej pamiętaj, aby używać pełnej nazwy razem z Twoim imieniem i nazwiskiem, ponieważ w przypadku takiej formy działalności są to dane, które w głównej mierze identyfikują Twoja firmę.

 

Dane Kontrahenta

 

Sprawdź aktualność danych swojego Kontrahenta. Najlepiej i najwygodniej jest pobierać dane automatycznie z GUS przez program księgowy, jednak jeżeli nie masz takiej możliwości, wpisz NIP swojego Kontrahenta w wyszukiwarkę i sprawdź, czy adres, nazwa i inne informacje są zgodne z aktualnym stanem.

 

Ważny dodatek!

 

W przypadku wystawiania faktury na inną firmę pamiętaj, aby sprawdzić, czy jest czynnym płatnikiem VAT. Ta informacja może Ci się bardzo przydać w momencie rozliczania miesiąca. Temat weryfikacji dotyczy zarówno momentu wystawienia faktury na Kontrahenta, jak i jej otrzymania w formie faktury kosztowej.

Sprawdź, czy Twój kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT – Wyszukiwarka Wykazu podatników VAT  

 

Dane na fakturze a data sprzedaży

 

Pamiętaj o tym, że data wystawienia dokumentu to również bardzo ważny element. Chronologia pod względem numeracji oraz ciągłości dokumentów to rzecz, której należy wyjątkowo pilnować. Nie można wystawić faktury, przekazać jej Kontrahentowi i usunąć z systemu. Pamiętaj o tym, że prowadzenie własnej księgowości zawsze musi być ułożone chronologicznie. Jeżeli data zakończenia usługi wypada na ostatni dzień poprzedniego miesiąca, to uwzględnij to na dokumencie. Data wykonania/zakończenia usługi może być inna niż data wystawienia faktury.

 

Numer faktury

 

Sposobów na numeracje dokumentów sprzedaży jest kilka. Najpopularniejsze z nich przedstawiają w kolejności numer faktury/miesiąc/rok lub numer faktury/rok. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, pamiętaj o tym, że ciągłość numeracji jest bardzo ważna.

 

Nazwa wykonanej usługi/sprzedanego towaru

 

Pozycje na fakturze to kolejna rzecz, która jest bardzo ważna pod względem poprawności dokumentu. Pamiętaj o tym, żeby wystawiać faktury, które są faktycznym przedmiotem Twojej działalności. Kontroluj rozwój swojej działalności z uwzględnieniem numerów PKD, które zostały złożone razem z wnioskiem o założeniem działalności. Prowadząc gabinet weterynarii nie można wystawić faktury za przeprowadzenie kampanii reklamowej w telewizji. Precyzując jeszcze ten wątek, to możliwość wystawienia takiej faktury istnieje, jednak bez odpowiedniej klasyfikacji działalności może być to bardzo podejrzane.

 

 Stawka VAT

 

Nie każda pozycja na fakturze może mieć 23% VAT-u. Niektóre usługi lub towary mają mniejszą stawkę, więc warto na fakturze zaznaczyć, w jakiej wysokości nasz dokument jest opodatkowany.

 

Kody GTU

 

Od jakiegoś czasu, obowiązkiem lub bardzo wyraźnym zaleceniem, jest dodanie kolumny do faktur z kodem GTU.

Kody GTU odpowiadają w przedziale od 01 do 13 za klasyfikację grup towarowo-usługowych i są częścią nowego pliku JPK V_7M lub PK_V7K. Konieczność ich zamieszczania spoczywa na sprzedawcach.

 

Dane na fakturze – Podsumowanie

 

Pamiętaj o tym, aby wystawiać dokumenty sprzedaży z odpowiednim skupieniem. Każdy element, który może odnosić się do Twojej działalności, musi być zgodny ze stanem faktycznym. Pamiętaj o tym, że brak odpowiedniej wiedzy lub ogólnej świadomości na dany wątek związany z obowiązującym prawem nie zwalnia Cię z odpowiedzialności.

 

Bardzo dziękujemy za sprawdzenie naszej publikacji. Zapraszamy do sprawdzenia innych naszch poradników oraz do naszego sklepu, gdzie oferujemy gotowe przepisy na biznes.

 

Życzymy wielu wystawionych faktur i sukcesów biznesowych

Gotowe Biznesplany