Blog

2023-01-17

Własna działalność w 2023 roku – na co należy zwrócić uwagę?

Prowadzenie działalności daje pieniądze, ale bywa też ryzykowne. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej, zanim zarejestruje się własną firmę. Nie każdy chce pracować na etacie, być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale nie każda osoba jest też gotowa na prowadzenie własnej firmy. Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa realizowana w sposób ciągły i we własnym imieniu. Takie działania mogą być realizowane jednoosobowo (tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza) lub wieloosobowo (właściciel zatrudnia pracowników, wynagradza ich, przestrzega przepisów Kodeksu Pracy, może też mieć zleceniobiorców, czyli zlecać wykonanie działań na podstawie kontraktów czy zleceń).

2023-01-06

Jakie branże w 2023 mogą zaliczyć wzrost? Analizujemy możliwości.

Rok 2023 będzie dość ciekawy dla biznesu i pracowników. Wiadomo o tym od samego jego początku – inflacja rośnie, ceny prądu i gazu są coraz wyższe, developerzy rezygnują z budowy domów, ponieważ coraz więcej osób nie ma zdolności kredytowej. Jakie branże będą najstabilniejsze i w co należy inwestować swój czas i pieniądze?

W 2022 roku około 4 tysiące sklepów zaprzestało działalności i zniknęło z polskiego rynku. Nie rokuje to dobrze, ale jakoś w tej sytuacji trzeba sobie radzić. Firmy także muszą przetrwać kryzys i zarabiać pieniądze. Nie mają innego wyjścia. Recesja gospodarcza dotyka cały świat -inflacja, wzrost cen, wzrost bezrobocia – to właśnie dzieje się na świecie, ale świat przeżywa kryzysy co 2-3 dekady i musi być na to przygotowany. Jeśli w USA pojawi się recesja, to na całym świecie będzie to samo.

2022-07-04

PUP Włodawa. Zwiększenie szans na zatrudnienie 2022

Programy mające za zadanie aktywizację osób biernych zawodowo są dostępne na wyciągnięcie ręki w całym kraju. Jednym z tego rodzaju programów jest projekt współkoordynowany przez Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie. W ramach projektu pt. „Zwiększenie szans na zatrudnienie osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy oraz odchodzących z rolnictwa w powiecie włodawskim (VII)” wolne środki finansowe zostaną przeznaczone na szereg działań, mających za zadanie pomoc w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym

2022-07-02

PUP Lublin. Pieniądze dla bezrobotnych z Ukrainy

Obecna sytuacja geopolityczna związana z wojną w Ukrainie wpływa nie tylko na osoby bezpośrednio dotknięte działaniami militarnymi. Żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości, która wymaga od nas solidarności, empatii i wzajemnej pomocy. Poświadczają o tym między innymi programy dotujące, które mają na celu pomoc osobom z Ukrainy w postaci aktywizacji zawodowej. W programach związanych z aktywizacją zawodową co roku biorą udział tysiące zarejestrowanych bezrobotnych obywateli Polski. Tego rodzaju fundusze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Obecnie również bezrobotne osoby z Ukrainy mają szansę na otrzymanie pomocy, której głównym celem jest aktywizacja zawodowa, a co za tym idzie — osiągnięcie niezależności finansowej i życiowej stabilizacji.

2022-06-27

PUP Radomsko. Fundusz na doposażenie miejsca pracy 2022

Odpowiednie warunki pracy są kluczowe nie tylko dla samego komfortu pracy, ale także ze względu między innymi na kwestie produktywności czy samopoczucia. Nie tylko pracodawcy zauważają konieczność tworzenia przyjaznych i odpowiednio wyposażonych miejsc pracy. Coraz częściej zwracają na to uwagę również organy odpowiadające za wcielanie w życie programów dotujących. Jednym z nich jest program prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku. Ogłosił on drugi nabór wniosków o przyznanie środków na wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy, które skierowane są do osób bezrobotnych. Nabór trwa od 27.06. do 01.07.2022,

2022-06-24

Nabór Aktywni 2021-22. PUP Łęczna

Powiaty w całej Polsce oferują szereg programów, które mają na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Jednym z nich jest Powiatowy Urząd Pracy w Łęcznej. Już od 6.06.2022 roku, aż do odwołania trwa nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, których całościowa kwota do rozdysponowania to aż 159 517,00 zł. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym opowiemy o szczegółach programu „Aktywni 2021-2022”.

2022-06-02

Czy podczas redukcji etatu należy zapłacić pracownikowi odprawę?

Prowadzenie firmy wiążę się bardzo często z rozwojem i dynamicznym rozrastaniem się przedsiębiorstwa, jednak istnieją sytuacje, w których jego sukces zmusza pracodawców do zredefiniowania prowadzenia działalności i jej funkcjonowania. W tego typu sytuacjach może dojść do redukcji etatu pracownika, który może być bezpośrednim skutkiem rozwoju, stagnacji lub zmian w sposobie prowadzenia działalności.

2022-05-28

Outsourcing HR — czy to się opłaca? Sprawdzamy możliwości.

Prowadząc własną firmę, cały czas musimy mieć na uwadze nie tylko wypełnianie kontraktów dotyczących naszej działalności zarobkowej, lecz przede wszystkim dbać o osoby, które tworzą naszą unikatową markę. Dobry pracownik jest na wagę złota, a każdy kryzys w firmie, który wpływa na jego komfort oraz samopoczucie musi być jak najszybciej zażegnany. Mogłoby się wydawać, że tylko i wyłącznie wyjątkowe sytuacje wpływają na osoby, które zatrudniamy. Jest to jednak mylne założenie. Pracownicy chcą otrzymywać terminowe wynagrodzenie, czuć się doceniani, a także być traktowani w sposób indywidualny

2022-05-26

Jak wystawić opinie stażyście? Najważniejsze punkty opinii.

Nieodłącznym elementem prowadzenia własnej działalności jest przyjęcie pod swoje skrzydła młodego stażysty, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki w świecie znanym nam od lat. Programy stażowe i oferty staży zawodowych są niezwykle popularne nie tylko ze względu na chęć odnalezienia młodych talentów, ale także za sprawą wymagań uczelni wyższych i aspiracji młodego pokolenia.

2022-05-23

Umowa B2B okiem pracownika. Co należy wiedzieć?

Obecnie rynek pracy oferuje szereg atrakcyjnych form zatrudnienia, które coraz częściej wychodzą naprzeciw pracownikom, a nie pracodawcom. Zmiany społeczne i pokoleniowe stopniowo wpływają na kształt rynku, stawiając na pierwszym miejscu umiejętności, wykształcenie, a nawet temperament pracownika. Bardzo mocno przyczynia się do tego ekspansja rynku pracy przez późnych milenialsów oraz wczesne pokolenie Z. Na obecny kształt rynku pracy miał również wpływ między innymi freelance oraz poniekąd wynikające z niego pojawienie się umów B2B

2022-05-13

Jakie dane na fakturze są obowiązkowe? Rok 2022

Dokumenty sprzedaży zawierające konkretnie określone pozycje odnośnie do wykonanych usług, czy przekazanych produktów to absolutna podstawa pod względem prowadzenia oraz rozliczania działalności gospodarczej. Jakie dane powinny się znaleźć się na fakturze oraz co może Cię zaskoczyć? Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykuły, gdzie poruszymy temat obowiązkowych danych na fakturze oraz innych możliwości, które mogą być wymagane w wielu zakresach współpracy.

2022-04-30

Własna firma online. 5 pomysłów na biznes

Własna działalność nie musi sprowadzać się do wynajmowania gigantycznej przestrzeni biurowej i zatrudnienia minimum tuzina pracowników. W bardzo wielu przypadkach własna firma zaczyna działać przy pomocy jednej osoby, a maksymalnie kilku. Pomysł na własną firmę nie musi od razu zakładać dominacji całego kraju — sukces leży w stawianiu małych, lecz pewnych kroków. W niniejszym artykule przedstawiamy 5 pomysłów na biznes, który może wystartować z powodzeniem w zaciszu domowego biura. Zapraszamy do lektury!