Blog - Gotowe BiznesplanyBlog - Gotowe Biznesplany

Blog

2021-09-26

Aktywa i pasywa. Sprawdzamy ich charakterystykę.

Wchodząc w świat biznesu, natkniemy się na szereg nowej wiedzy, którą należy posiąść w szybkim tempie, aby jak najszybciej móc ją później spożytkować. Jednym z pierwszych terminów, które najprawdopodobniej napotkasz w trakcie prowadzenia działalności, są aktywa i pasywa. Najprawdopodobniej kojarzą Ci się z finansami i pewnego rodzaju kapitałem i to skojarzenie jest jak najbardziej słuszne! Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym opowiemy nieco więcej o tym, czym są aktywa oraz pasywa, a także jak ma się do nich bilans finansowy.

2021-09-26

Rozeznanie rynku. Na co należy zwrócić uwagę?

Siłą każdego przedsiębiorstwa jest nie tylko jego renoma, generowane zyski oraz wizerunek, lecz także umiejętność współpracy i nawiązywania kontaktów. Tworzenie sieci znajomości oraz nawiązywanie współprac pomaga w budowaniu marki. Dzięki tego rodzaju działaniom mamy okazję poznać innych przedsiębiorców z naszego obszaru. Znajomość rynku przydaje się w sytuacjach, gdy nasza firma wyraża chęć nawiązania współpracy z inną firmą w celu wykonania danej usługi lub zaopatrzenia w konkretne produkty. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym wyjaśnimy, jak działa rozeznanie rynku oraz na co należy zwrócić uwagę w trakcie jego wykonywania.

2021-09-26

Bariery wejścia na rynek. Co może nas powstrzymać?

Planując start w danej branży, możemy natknąć się na pewnego rodzaju bariery wejścia. Często ich obecność zniechęca wiele osób do dalszego zaangażowania się w rozwój przedsięwzięcia, jakim jest założenie własnej firmy. Niemniej jednak okazuje się, że także w tym przypadku wada, może stać się zaletą, a uprzednio identyfikowana bariera to zaledwie mała przeszkoda. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, którego tematem są bariery wejścia do sektora.

2021-09-26

Paradoks Giffena, czyli sytuacja ekonomiczna sprzeczna z prostą logiką.

Życie w czasach owładniętych konsumpcjonizmem rządzi się swoimi prawami. Działający na nas niemal z każdej strony marketing, pobudza nas do nieustannego poszukiwania pozornie niezbędnych dóbr. Do zakupów zachęcają nas duże marki, celebryci oraz najbliżsi znajomi i rodzina. Jednak po drugiej stronie konsumpcyjnego spektrum znajdują się dobra, których nie kojarzymy z luksusem, a raczej koniecznością niezbędną do przeżycia. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, czym jest paradoks Giffena oraz jakiego rodzaju dobra są z nim kojarzone.

2021-09-26

Sytuacje kryzysowe w firmie. Jak sobie z nimi radzić?

W historii każdego przedsiębiorstwa pojawiają się sytuacje kryzysowe, którym trzeba zaradzić. Część firm świetnie radzi sobie z byciem na językach w trudnych dla nich chwilach, jednak są firmy oraz marki, które kompletnie nie poradziły sobie z zarządzaniem kryzysem. Nic w tym dziwnego. Plan działania firmy w sytuacji kryzysowej musi być opracowany szybko oraz skutecznie. Kolejnym warunkiem jest stworzenie przestrzeni dla naszych odbiorców, w której nie poczują się okłamywani lub wodzeni za nos.

2021-09-26

Analiza finansowa to skuteczna droga do kontroli nad firmą. Sprawdź, dlaczego warto ją robić.

Analiza finansowa jest jedną z praktyk, która charakteryzuje profesjonalizm danej firmy. Świadczy ona o odpowiedzialności, znajomości rynku oraz twardym stąpaniu po ziemi. Jednak wciąż wiele firm pomija rzetelne sporządzanie analizy finansowej. Dzieje się tak między innymi ze względu na pozorną czasochłonność jej sporządzania. W rzeczywistości jednak analiza finansowa jest niezbędnym elementem prowadzenia firmy, który ułatwia szereg decyzji związanych z inwestycjami oraz szeroko rozumiane zarządzanie kapitałem.

2021-09-23

Prawo ochronne na znak towarowy. Czy jest potrzebne?

Tożsamość firmy budowana jest na wiele sposobów. Tworzy się ją przy pomocy logotypów, kolorów i komunikacji, lecz przede wszystkim za sprawą oferowanych dóbr i usług. Skrystalizowana tożsamość połączona z wizerunkiem daje nam pełny obraz firmy lub marki, z jaką przyszło nam obcować. Lecz co jeśli powiemy Ci, że ogrom poczynionych starań włożonych w budowanie tożsamości marki, to zaledwie przedsionek jej funkcjonowania? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, którego tematem jest ochrona znaku towarowego. Wytłumaczymy, czym jest znak towarowy, a także wyjaśnimy, dlaczego jego prawna ochrona jest tak istotna.

2021-09-21

Dress code na spotkanie biznesowe. Jak dostosować się do sytuacji?

Spotkanie biznesowe dla wielu osób może być niezwykle stresującym przedsięwzięciem. Rozmowy z kontrahentami, przedstawienie własnej firmy z najkorzystniejszej perspektywy oraz chęć nawiązania współpracy wymagają nie tylko świetnego przygotowania, lecz także odpowiedniej oprawy. Jednym z jej elementów jest odpowiedni dress code. Smart casual, styl elegancki, a może szary dres i luźna koszula?

2021-08-24

Biznesplan do urzędu pracy. Jak powinien wyglądać?

Początki przygody z własną firmą potrafią czasami spędzić sen z powiek. Pokaźna ilość wymaganych dokumentów oraz zgromadzonych informacji zabiera nie tylko czas, ale także naszą energię. Sytuacja nabiera jeszcze większego tempa w sytuacji, gdy staramy się o dodatkowe środki finansowe. Dotacje i dofinansowania na rozkręcenie działalności gospodarczej nie są niemożliwe do uzyskania. Wystarczy spełnić tylko kilka wymagań, które zdecydowanie ułatwią tego rodzaju wsparcie. Jednym z kryteriów przydziału wsparcia finansowego jest złożenie biznesplanu w urzędzie pracy. W niniejszym artykule tłumaczymy, jak taki biznesplan powinien wyglądać. Zapraszamy do lektury.

2021-08-24

Faktoring – Jak to działa i czy jest korzystny?

Płynność finansowa jest kluczowa dla poprawnego działania firmy. Możemy osiągnąć ją dzięki comiesięcznym wpływom, lecz wbrew pozorom finalny przychód nie odpowiada w pełni za sytuację finansową firmy. W wielu firmach głównym czynnikiem, który odpowiada za ciągły obieg finansowy, są terminowo spłacane faktury. Dzięki nim firmy mogą planować budżety, inwestować środki oraz rozwijać się w dynamiczny sposób. Niestety płacenie faktur jest proste tylko na papierze.

2021-08-17

Ocena rynku. Jak sprawdzić możliwości branży?

Działalność gospodarczą rozpoczynamy z różnych powodów. Bardzo często branża, która jest w kręgu naszego zainteresowania, ściśle wiąże się z naszym hobby lub wykonywanym przez lata zawodem. Ta sytuacja jest niezwykle komfortowa. Wiedza, jaką posiadamy, pomaga nam uzyskać wstępną przewagę na rynku, oraz utrzymać ją w dłuższej perspektywie. Czasami jednak zdarza się tak, że myślimy stricte biznesowo o inwestowaniu pieniędzy.

2021-08-17

Działalność gospodarcza to początek możliwości. Sprawdź swój start

Pierwsze kroki są trudne do wykonania, niezależnie od dziedziny życia, o jakiej rozmawiamy. Nauka nowego języka nie zawsze przychodzi łatwo, rozpoczęcie szkoleń lub kursów również nie jest z reguły proste, o ile nie jesteśmy początkującymi zawodowcami.