2022-05-23

Umowa B2B okiem pracownika. Co należy wiedzieć?

Obecnie rynek pracy oferuje szereg atrakcyjnych form zatrudnienia, które coraz częściej wychodzą naprzeciw pracownikom, a nie pracodawcom. Zmiany społeczne i pokoleniowe stopniowo wpływają na kształt rynku, stawiając na pierwszym miejscu umiejętności, wykształcenie, a nawet temperament pracownika. Bardzo mocno przyczynia się do tego ekspansja rynku pracy przez późnych milenialsów oraz wczesne pokolenie Z. Na obecny kształt rynku pracy miał również wpływ między innymi freelance oraz poniekąd wynikające z niego pojawienie się umów B2B. Jednak czym są owe umowy i o czym należy pamiętać w przed ich podpisaniem? Czy umowa B2B się opłaca? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, którego tematem są umowy B2B z perspektywy pracownika.

 

Umowa B2B – definicja

 

Umowa B2B, czyli business-to-business jest umową zawartą między dwoma firmami. Oznacza to, że w relacji B2B wyróżniamy podmiot gospodarczy zlecający oraz podmiot gospodarczy wykonawczy. Może być nim zarówno firma, jak i pojedyncza osoba. Najczęściej podmiotem wykonawczym jest freelancer lub osoba posiadająca działalność gospodarczą, której status prawny umożliwia zawarcie umowy B2B. Strony zawierające umowę na zasadach B2B współpracują ze sobą na równych zasadach, a wielkość poszczególnych podmiotów gospodarczych nie ma większego znaczenia. Oznacza to, że freelancer, który zdecydował się na umowę B2B, może podejmować współpracę z wieloma firmami jednocześnie, niezależnie od ich wielkości i lokalizacji.

 

Praca na umowie B2B – o czym należy pamiętać?

 

Rozważając podpisanie umowy B2B, musimy przeanalizować jej opłacalność. Najprostszą zasadą współpracy business-to-business jest podpisywanie właśnie takiej umowy w momencie, gdy nasz pracodawca oferuje nam większe wynagrodzenie zaczynające się od np. 8-10 tysięcy. Praca na umowie B2B jest w tym przypadku zdecydowanie bardziej opłacalna niż praca na umowie o pracę. W relacji B2B kontra UOP mamy szansę zarobić zdecydowanie więcej, decydując się na umowę B2B. Decydując się jednak na umowę B2B to nie na naszym pracodawcy, a na nas spoczywa odpowiedzialność za opłacenie składek ZUS oraz ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy B2B warto przeanalizować jej opłacalność, ponieważ finalnie może się okazać, że klasyczna umowa o pracę będzie dla nas lepszym rozwiązaniem.

 

Jak wygląda praca na umowie B2B?

 

Umowa B2B nie działa w identyczny sposób jak umowa o pracę. Praca na umowie B2B daje nam dużą swobodę chociażby w kwestii współpracy z dowolną ilością firm. Decydując się na umowę B2B, możesz pracować dla dowolnej liczby firm jako freelancer, lub wykonywać usługi oferowane przez Twoją firmę. Jest to bardzo dużą zaletą kontraktów B2B. Dzięki możliwości współpracy z kilkoma firmami jednocześnie Twoje zarobki mogą być naprawdę imponujące.

 

Praca na umowie B2B może być zarówno okazją do poznania specyfiki lokalnego rynku, jak i postawienia pierwszych stabilniejszych kroków na rynku pracy. Jeśli posiadasz własną działalność gospodarczą i jesteś osobą, przed którą otwierają się nowe ścieżki zawodowe, zawieranie umów typu B2B może okazać się idealnym rozwiązaniem. Praca na umowie B2B daje ogromne możliwości zarobienia dużych pieniędzy, ale także pozwala zachować niezależność zawodową. Pamiętaj, że zawierając umowę z jedną firmą, nie musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do współpracy z jednym przedsiębiorstwem. Pracując na umowie B2B możesz pracować dla nieograniczonej ilości firm.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem były umowy B2B. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.