Czy podczas redukcji etatu należy zapłacić pracownikowi odprawę?
Prowadzenie firmy wiążę się bardzo często z rozwojem i dynamicznym rozrastaniem się przedsiębiorstwa, jednak istnieją sytuacje, w których jego sukces zmusza pracodawców do zredefiniowania prowadzenia działalności i jej funkcjonowania. W tego typu sytuacjach może dojść do redukcji etatu pracownika, który może być bezpośrednim skutkiem rozwoju, stagnacji lub zmian w sposobie prowadzenia działalności. Redukcja etatu może dotyczyć każdego pracownika, niezależnie od jego kompetencji i doświadczenia. Jednak czy w przypadku tego rodzaju działań, pracownikom przysługuje odprawa? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w ktrym wyjaśniamy, czym jest redukcja etatu i czy w przypadku jej wystąpienia naszemu pracownikowi przysługuje odprawa.
Czym jest redukcja etatu?
Redukcja etatu polega na zmniejszeniu czasu pracy pracownika w celu optymalizacji działań firmy, kryzysowej sytuacji lub innych zdarzeń losowych. W przypadku tego typu działań zmniejsza się etat pracownika z pełnego do przykładowo ¾ etatu lub ½ etatu. Redukcja etatu może być niewielka, niemniej jednak wiąże się ona bezpośrednio ze zmniejszeniem wynagrodzenia. W przypadku redukcji etatu pracownikowi nie przysługuje odprawa lub rekompensata finansowa związana ze zmniejszeniem czasu pracy.
Redukcja etatu a redukcja etatów
Redukcja etatów nie jest tym samym co redukcja etatu. Zredukowanie etatu oznacza zmniejszenie czasu pracy pracownika, natomiast redukcja etatów odnosi się do grupowych zwolnień. Są to podobne pojęcia, jednak w prawie pracy określają dwie, zupełnie różne sytuacje.
Jak redukcja etatu wygląda w praktyce?
Redukcja etatu może wynosić maksymalnie ⅕ czasu pracy, jednak nie może wynosić więcej niż ½ etatu. Oznacza to, że pracując 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, Twój pracodawca może zredukować Twój czas pracy, pozbawiając Cię maksymalnie 1 dnia roboczego w tygodniu. Co ważne, w trakcie redukcji etatów pracodawca nie może zredukować Twojego etatu o ponad połowę, a Twoje wynagrodzenie nie może spaść poniżej kwoty minimalnej. Niestety w przypadku zredukowania etatu, czyli czasu pracy pracownikom nie przysługuje żadna forma rekompensaty lub odprawy. Jednak w kryzysowych sytuacjach warto przedyskutować z pracodawcą warunki umowy, ponieważ może okazać się, że zostaną one zmienione na nowe, a w pewnych obszarach będą one dla Ciebie bardziej korzystne.
Jak rozmawiać o redukcji etatu z pracownikiem?
Redukcja etatu z pewnością nie jest przyjemnym tematem, zwłaszcza w przypadkach, gdy naszemu pracownikowi nie przysługuje odprawa lub inna forma rekompensaty. W tego typu przypadkach warto porozmawiać z pracownikiem o zaistniałej sytuacji z pełnym poszanowaniem jego odczuć. W wielu przypadkach redukcja etatu stwarza pole do rozmów odnośnie zmiany warunków zatrudnienia, wynagrodzenia i czasu pracy. Może redukcja etatu jest dobrym momentem, aby zaproponować naszemu pracownikowi pracę zdalną lub hybrydową? Zmiana środowiska pracy, redukcja niewykorzystanych benefitów lub innego rodzaju modyfikacje mogą być nieocenione z perspektywy czasu.
Kwestia redukcji etatu jest trudna dla każdego pracodawcy i każdego pracownika. Zmniejszenie czasu pracy nie jest jednak tym samym co redukcja etatów, czyli grupowe zwolnienie. Przed ogłoszeniem redukcji etatu warto przeprowadzić rozmowę z pracownikiem lub pracownikami, których dotyczy powyższa zmiana. To dobra okazja do przedyskutowania nowych warunków umowy i wprowadzenia nowego, zupełnie świeżego spojrzenia na funkcjonowanie firmy.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem była redukcja etatu. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.