2021-05-25

Jak poradzić sobie na home office? Praktyki, które pomogą w pracy zdalnej

Praca zdalna jest ogromnym przywilejem, lecz czasami przybiera postać niesamowitej bolączki i utrapienia. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic przyjemniejszego niż praca z domu. Jednak mimo licznych zalet home office, niniejszy sposób pracy posiada też wady, z którymi można poradzić sobie w skuteczny sposób bez większego wysiłku. Zatem jak pokonać przeciwności, na jakie natrafiasz, pracując zdalnie i pokochać home office? Odpowiedź na te, jak i inne pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

Zalety pracy z domu są dostrzegalne zarówno z perspektywy pracownika, jak również pracodawcy. Będąc pracodawcą, pozbywasz się kosztów eksploatacji biura, a w niektórych przypadkach w zupełności nie musisz go wynajmować. Jest to ogromna oszczędność pieniędzy, które zostają w kieszeni, lub które Twoja własna firma może je zainwestować.

 

Home Office a Twój czas

 

Pracując na home office, nie ponosisz również kosztów związanych z przemieszczaniem się, co dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców. Często myśląc o drodze do pracy mamy na uwadze tylko dystans, jaki przebywamy od punktu A do punktu B, lecz coraz więcej osób dolicza do niego czas spędzony na porannej rutynie i odpowiednim ubiorze. Kolejną zaletą home office jest dostosowanie ubioru do panujących warunków. Jeśli wcześniej obowiązywał Cię konkretny dress code, pracując z domu, często możesz pozwolić sobie na nieformalny strój, stosując styl smart casual lub tak zwaną sportową elegancję. W oczach wielu pracowników i pracodawców to ogromny plus, który dodatkowo niesie za sobą skrócenie dystansu i lepsze samopoczucie w godzinach pracy. Pomimo licznych zalet praca zdalna, posiada również wady. Jedną z nich są trudności w nałożeniu na siebie odpowiedniej dyscypliny, która jest częścią atmosfery panującej w wielu firmach.

 

Motywacja na Home Office

 

W domu często trudniej jest zabrać się do powierzonych zadań, ponieważ liczba znajomych i rozpraszających bodźców jest często większa niż w firmowym biurze. Co ciekawe, nie wiąże się to z naszym brakiem produktywności, lecz z trudnościami w skupieniu uwagi. Na szczęście istnieją określone sposoby, które pomogą Ci skutecznie i przyjemnie pracować na home office.


1. Praktyki, które sprzyjają pracy zdalnej.

 

Każdą formę pracy można polubić i okiełznać tak, aby była przyjemnie kojarzącą się częścią dnia. Pułapki, jakie stawia przed Tobą praca zdalna, również są możliwe do pokonania. Dzięki kilku prostym metodom Twoja praca na home office stanie się łatwiejsza, przyjemniejsza i mniej wyczerpująca. Oto metody pracy na home office, dzięki którym pokochasz pracę zdalną.

 

1.1. Wypracuj własne rytuały.

 

Posiadanie domowych rytuałów związanych z pracą jest niezwykle ważne. Dzięki nim nastawiasz się na określony tryb działania, a Twój mózg dostaje wstępne sygnały o zbliżającej się aktywności. Wprowadzenie określonego rytuału, który ma nastawić Cię na produktywność i tryb pracy, nie jest trudne, lecz wymaga czasu. Przykładowy rytuał przed rozpoczęciem pracy może składać się zarówno z porannej toalety i śniadania, jak również z jogi, małej kawy, spaceru z psem czy też przeczytania wiadomości ze świata. Podejmując czynności mające na celu nastawienie Cię na rozpoczęcie pracy, dobrze jest skupić się na 2-3 przyjemnych aktywnościach, które następują po sobie w określonej kolejności. Dzięki zastosowaniu powtarzalnych sekwencji Twój mózg od samego rana będzie gotowy do pracy na home office.

 

1.2. Znajdź swoje miejsce pracy.

 

Podobnie jak w firmowym biurze, w domu również będziesz potrzebować stałego miejsca pracy. Ważne, aby była to określona przestrzeń, która będzie tylko i wyłącznie Twoim domowym biurem. Staraj się unikać pracy w miejscach, które zazwyczaj Ci się z nią nie kojarzą, takich jak chociażby kuchnia. Jeśli znajdziesz już odpowiednie miejsce, które umożliwia Ci pracę zdalną, postaraj się zaaranżować je w sposób, który będzie przypominał Ci o tym, że jest to Twoje domowe stanowisko pracy. Takie podejście do pracy zdalnej potrafi być niezwykle przydatne, gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń. Dzięki adaptacji części pomieszczenia pod domowe biuro będziesz w stanie zapewnić sobie wiele przyjemnych chwil, spędzonych na home office.

 

1.3. Pracuj tylko „w pracy”.

 

Praca na home office nie oznacza, że pracujesz zawsze, kiedy jesteś w domu. To podstawowa zasada, która pozwala zapewnić równowagę i przestrzeń wśród własnych czterech ścian. Pracowanie „w pracy” polega na wykonywaniu pracowniczych zadań tylko w miejscu, które jest przeznaczone do Twojej pracy. Dodatkowo w miarę możliwości, pamiętaj, aby pracować tylko w określonych godzinach. Pozwoli Ci to w wyraźny i zdecydowany sposób oddzielić przestrzeń, w której poświęcasz się pracy, od tej, która jest przeznaczona do odpoczynku i funkcjonowania w domu czy mieszkaniu.

 

2. Jak uczynić home office jeszcze przyjemniejszym?

 

Rytuały poprzedzające prace są niezwykle istotne dla zbalansowania atmosfery pracy, która kojarzy się z home office. Co ciekawe, nie tylko one wpływają na dobre samopoczucie podczas pracy zdalnej. Dobrym rozwiązaniem, które pomaga naszej produktywności i dobremu samopoczuciu jest zastosowanie odpowiedniego tła muzycznego. Dzięki muzyce klasycznej, instrumentalnej, lub dedykowanej pracy, nauce, czy produktywności będziesz w stanie poczuć się na home office niczym w biurze, które jest dostosowane specjalnie pod Twoje potrzeby i preferencje. Odpowiednie tło muzyczne wpływa na dobre samopoczucie, obniża wskaźniki stresu, a także pomaga skupić się na określonym zadaniu. Co ciekawe, muzyka instrumentalna działa na ludzki mózg dużo lepiej niż radio, ponieważ nasz mózg nie musi podświadomie analizować słów, które są w niej zawarte. Właśnie z tego powodu popularne w wielu biurach radia, nie są tak dobrym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać.

 

Jak uniknąć wypalenia na home office?

 

Home office mimo wielu zalet niesie ze sobą możliwość szybkiego wypalenia. Jest to oczywiście możliwe do uniknięcia, dzięki zastosowaniu odpowiednich praktyk. Za sprawą ustalenia porannych rytuałów będziesz w stanie nastawić się na zbliżającą się pracę. Dzięki temu Twój mózg stanie się bardziej produktywny i gotowy na zbliżające się zadania. Wypalenia na home office można uniknąć również za pomocą wyznaczenia sobie stanowiska pracy, które będzie przybierać charakter domowego biura. Stosując się do powyższych zaleceń, będziesz czerpać przyjemność z pracy zdalnej, a wypalenie zawodowe przez długie lata nie stanie na Twojej drodze.

Podsumowanie.

 

Praca zdalna posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest wyjątkowo atrakcyjną formą pracy. Podobnie jak wiele innych sposobów pracy, również home office nie jest pozbawiony wad. Niedoskonałości pracy zdalnej są jednak bardzo łatwe do pokonania. Wypracowując odpowiednie nawyki i przyzwyczajenia, możesz nauczyć się pracować z domu w produktywny i odpowiedzialny sposób. Home office naprawdę da się lubić, wystarczy tylko dowiedzieć się, co Ci w tym pomoże.