2022-05-28

Outsourcing HR — czy to się opłaca? Sprawdzamy możliwości.

Prowadząc własną firmę, cały czas musimy mieć na uwadze nie tylko wypełnianie kontraktów dotyczących naszej działalności zarobkowej, lecz przede wszystkim dbać o osoby, które tworzą naszą unikatową markę. Dobry pracownik jest na wagę złota, a każdy kryzys w firmie, który wpływa na jego komfort oraz samopoczucie musi być jak najszybciej zażegnany. Mogłoby się wydawać, że tylko i wyłącznie wyjątkowe sytuacje wpływają na osoby, które zatrudniamy. Jest to jednak mylne założenie. Pracownicy chcą otrzymywać terminowe wynagrodzenie, czuć się doceniani, a także być traktowani w sposób indywidualny. Okazuje się, że nie jest to tylko i wyłącznie fanaberia, a naturalna ludzka potrzeba, którą powinien dostrzec i zrozumieć nie kto inny jak dział HR. Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, czemu outsourcing HR posiada ogromny wpływ na naszych pracowników, oraz dlaczego wydzielenie struktur HR z obszaru naszego przedsiębiorstwa to opłacalne rozwiązanie.

 

Outsourcing HR — na czym polega?

 

Pojęcie outsourcingu HR może wydawać się niezwykle enigmatyczne na pierwszy rzut oka. Sam outsourcing polega na przekazaniu firmie zewnętrznej określonej puli zadań do wykonania. Oznacza to, że nasza firma rezygnuje z tworzenia konkretnego działu, w celu przekazania jego funkcji innej firmie, która w pełni zajmie się ich realizacją. Outsourcing HR polega na przekazaniu zewnętrznemu podmiotowi zadań związanych z zasobami ludzkimi. Przykładowe funkcje zewnętrznego działu HR dotyczą między innymi zatrudnień, sprawowania pieczy nad dokumentacją pracowniczą oraz opracowywania systemów premiowych i motywacyjnych.

 

Outsourcing HR i jego mocne strony

 

Solidny dział HR potrafi otoczyć firmę opieką, nie pozostawiając bez należytego wsparcia pracowników. W wielu firmach, które posiadają zintegrowany HR, występuje ryzyko powstania stronniczości w wypadku pojawienia się problemów, a nawet ich bagatelizowania. Niemniej jednak nie jest to reguła, która sprawdza się w stu procentach przypadków. Warto jednak docenić przewagę, jaką posiada outsourcing HR. To właśnie dzięki niemu możemy skutecznie rozwiązywać konfliktowe sytuacje, zaradzać kryzysom wewnętrznym oraz minimalizować ryzyko wystąpienia zachowań dyskryminacyjnych. Oprócz sprawowania pieczy nad pracownikami i firmą outsourcing HR wpływa również na kwestie związane z premiami i wynagrodzeniem. Outsourcing HR pomaga planować programy premiowe oraz tworzyć strategie motywacyjne, które w skuteczny sposób wpływają na zaangażowanie pracowników.

 

Outsourcing HR, a rotacje zatrudnień

 

Outsourcing HR jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które borykają się z problemem dużej rotacji zatrudnień. Dzięki zewnętrznemu działowi HR Twoja firma ma szansę pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy zostaną z Tobą na długie lata. Procesy rekrutacyjne prowadzone przez zewnętrzny HR są skuteczne ze względu na rzeczowe podejście i skupienie się na wymaganiach firmy. Jeżeli stworzenie zgranego zespołu jest priorytetem dla Twojej firmy, koniecznie rozważ outsourcing HR.

 

Prawidłowe funkcjonowanie działu HR jest niezbędnym elementem każdej firmy. To właśnie on pomaga rozwiązywać pojawiające się problemy, przyznawać motywujące nagrody oraz prowadzić działania rekrutacyjne. Obecnie coraz więcej firm korzysta z outsourcingu HR ze względu na niezależność tego wydzielonego podmiotu. Zewnętrzny HR pozwala na zachowanie braku stronniczości, a nastawienie na określony cel ma pozytywny wpływ nie tylko na pracowników, ale także na finalny dobrostan firmy.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem był outsourcing HR. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.