2021-11-24

Amortyzacja środków trwałych to dobry ruch. Dowiedz się dlaczego.

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga bardzo złożonej wiedzy z zakresu prawa i podatków. Istnieją sytuacje, w których musimy nie tylko troszczyć się o jakość naszego biznesu, ale także to, aby jak najwięcej na nim zarobić. Furtek na zatrzymanie pieniędzy w naszej firmie jest wiele, a jedną z nich jest amortyzacja środków trwałych. Na czym polega amortyzacja w firmie oraz dlaczego jest dużo prostsza w praktyce niż w teorii? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśnimy, dlaczego amortyzacja środków trwałych jest świetnym ruchem dla Twojej firmy.

 

Czym są środki trwałe w firmie?

 

Każda firma posiada szereg dóbr, które ze względu na swój charakter użytkowy zaliczane są do poszczególnych kategorii prawnych. Jedną z nich jest kategoria środków trwałych, która określa wszelkiego rodzaju budowle, budynki oraz lokale należące do firmy. Jednak nie tylko wybrane nieruchomości zaliczane są do środków trwałych. Są to także specjalistyczne maszyny, a także środki transportu wykorzystywane w firmie. Do środków trwałych zaliczamy także inne przedmioty, które pozwalają na generowanie zysków w dłużej perspektywie. Są to np. komputery, laptopy lub inne urządzenia techniczne. Innymi słowy, do środków trwałych zaliczamy wszystkie dobra materialne, które pozwalają w dłuższej perspektywie czasu na pośrednie generowanie zysków.

 

Na czym polega amortyzacja środków trwałych?

 

Każdy ze środków trwałych posiada swój własny stopień zużywalności, który jest czynnikiem warunkującym obecność amortyzacji. Oznacza to, że każde z dóbr w naszej firmie, które uznawane jest za środek trwały, podlega właśnie tej „uldze”. W takim razie, na czym polega amortyzacja środków trwałych? Jest to nic innego jak odpis podatkowy, który umożliwia naszej firmie nie tyle zaoszczędzenie, co zatrzymanie środków finansowych w naszej firmie. Procentowe wartości amortyzacji dla środków trwałych wynoszą od 1,5% do aż 30%.

 

Amortyzacja samochodu w firmie w praktyce.

 

Amortyzacja samochodu jest jedną z częściej podejmowanych praktyk związanych z prowadzeniem firmy. Przykładowo, jeżeli posiadamy samochód osobowy, wartość jego amortyzacji wynosi 20%. Przy kwocie 50 tysięcy roczny stopień amortyzacji jest równy 10 tysiącom złotych. Są to pieniądze, które zostaną w Twojej firmie, dzięki zastosowaniu amortyzacji środków trwałych.

 

Amortyzacja środków trwałych — dlaczego się opłaca?

 

Podobnie jak większość praktyk związanych z prowadzeniem księgowości w firmie, amortyzacja środków trwałych opłaca się ze względów finansowych. Dzięki niej jesteśmy w stanie zachować w naszej firmie od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Pozwala to przede wszystkim zachować dane środki finansowe w firmie, co może pomóc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Amortyzacja samochodu jest tak samo ważna i tak samo opłacalna, jak amortyzacja maszyn czy lokali. Rzetelne prowadzenie księgowości pomoże Ci w zatrzymaniu w firmie pokaźnej ilości środków finansowych, które mogą zostać zainwestowane lub wykorzystane na poczet dalszego rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

 

Amortyzacja w firmie jest niezwykle opłacalną praktyką. Podlegają jej między innymi budynki i lokale, a także samochody czy specjalistyczne maszyny techniczne. Wymienione przedmioty zaliczamy do środków trwałych, które jako jedyne podlegają amortyzacji. Warto o tym pamiętać rozpoczynając działalność, ponieważ jest to jedna z pierwszych możliwości na zatrzymanie pieniędzy we własnej firmie.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem była amortyzacja środków trwałych. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.