Dress code na spotkanie biznesowe. Jak dostosować się do sytuacji?Dress code na spotkanie biznesowe. Jak dostosować się do sytuacji?
2021-09-21

Dress code na spotkanie biznesowe. Jak dostosować się do sytuacji?

Spotkanie biznesowe dla wielu osób może być niezwykle stresującym przedsięwzięciem. Rozmowy z kontrahentami, przedstawienie własnej firmy z najkorzystniejszej perspektywy oraz chęć nawiązania współpracy wymagają nie tylko świetnego przygotowania, lecz także odpowiedniej oprawy. Jednym z jej elementów jest odpowiedni dress code. Smart casual, styl elegancki, a może szary dres i luźna koszula? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym rozbijemy na czynniki pierwsze wszystkie zagwozdki dotyczące ubioru na spotkaniach biznesowych.

 

Dress code na spotkanie biznesowe — od czego zacząć?

 

Wszystkie informacje potrzebne do dopasowania stroju do spotkania zawiera… email biznesowy! To właśnie w nim obecny jest szereg informacji, które pozwolą nam dobrać odpowiedni dress code do konkretnego spotkania. Jeżeli wizerunek naszych kontrahentów opiera się o elegancki styl, w dobrym tonie jest się do niego dopasować. Wzbudza to nie tylko zaufanie, ale także pokazuje nasze podobieństwa.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z firmą lub marką, która charakteryzuje się dużo luźniejszym podejściem? W tym przypadku możemy pozwolić sobie na większą swobodę, jednak nie może ona zakrawać o niedbałą nonszalancję. Dobrym pomysłem jest styl smart casual, a w niektórych przypadkach luźniejszy styl codzienny.

 

Smart casual — czy zawsze jest bezpieczną opcją?

 

O ile elegancki garnitur lub luźny styl codzienny nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, o tyle styl smart casual wprowadza w świat spotkań biznesowych nowe zasady. Umiarkowana elegancja jest jasnym komunikatem, za którym niesie się profesjonalizm, samoświadomość oraz konkretny styl życia. Styl smart casual kojarzy się z wygodą, lecz przede wszystkim umiejętnie ograną elegancją. Jasne chinosy i błękitna koszula zawsze wyglądają dobrze, a jednocześnie nie budują zbędnego dystansu podczas biznesowego spotkania. Biznesowe reguły gry od lat uznają styl smart casual za uniwersalny styl przypisany przedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym własne działalności. Jeśli nie wiesz co założyć na spotkanie — wybierz styl smart casual.

 

Kiedy możemy pozwolić sobie na ciepły dres i luźną koszulę?

 

Dres i koszula czasami mogą iść ze sobą w parze. Oczywiście nie można pojawić się w nich na każdym spotkaniu biznesowym, jednak istnieją okoliczności, w których taka kombinacja jest dopuszczalna. Pierwszą z nich jest luźne zebranie firmowe w zaufanym gronie. W takich sytuacjach możemy pozwolić sobie zazwyczaj na mniej formalny outfit, a to jak wyglądamy, schodzi na drugi, a czasami nawet trzeci plan. Drugim wyjątkiem, który dopuszcza dresy i koszulę, jest spotkanie online. Praca z domu rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest dopuszczalność tzw. eleganckiej góry. Uczestnicząc w spotkaniu online, możemy pozwolić sobie na komfortowy dres i luźną koszulę. Warto pamiętać, że to dwie jedyne sytuacje, które dopuszczają tego rodzaju modową nonszalancję.

 

Obowiązujący dress code czy własny styl?

 

W czasie spotkań biznesowych kluczową kwestią jest zbudowanie zaufania między grupą osób prowadzących czasami nawet kilkugodzinne rozmowy. Zaufanie budujemy nie tylko poprzez strój i sposób komunikacji, ale także poprzez naszą pewność siebie. Nasi kontrahenci i współpracownicy niemal od razu są w stanie zidentyfikować stopień naszej autentyczności. Dzieje się tak np. w sytuacjach, gdy nasz styl, charakter oraz sposób bycia jest niedopasowany do stroju, jaki tego dnia wybraliśmy. Jeśli wiesz, że źle czujesz się w stylu smart casual, załóż to, co jest zgodne z Twoim wizerunkiem i temperamentem. Osoby o niecodziennym, charakterystycznym stylu posiadają wyjątkową przepustkę, która nie zawsze musi respektować sztywne prawa, jakimi rządzi się dress code. Dress code business nie jest dla każdego, a udane rozmowy biznesowe można prowadzić w dopasowanym do charakteru ubraniu. Takie ujęcie tematu ma swoje dodatkowe plusy. Osoba o stylu zgodnym z własnym temperamentem i wizerunkiem jest najbardziej „słyszalna” w czasie spotkania — jej opinie są zapamiętywane, a stanowisko wybrzmiewa nawet w tłumie osób. Własny styl i odwaga w prezentowaniu własnego stanowiska jest zaletą, która bardzo często doprowadza do owocnego zakończenia spotkania.

 

Nie każde spotkanie biznesowe rządzi się własnymi prawami. Czasami można prowadzić je w luźnej, niezobowiązującej atmosferze. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie i przeważnie biznesowe spotkania wymagają trzymania się określonego planu oraz respektowania zasad dopasowanego ubioru. Odpowiedni dress code jest niezwykle istotny podczas firmowych spotkań, jednak istnieją sytuacje, gdy możemy pozwolić sobie na lekkie nadszarpnięcie sztywnych zasad. Własny styl czasami może uratować atmosferę spotkania, ponieważ nasza pewność siebie zależy od tego, co mamy na sobie. Niemniej jednak warto znać zasady oraz komunikaty, jakie kryją się za naszym ubraniem.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykuły na temat odpowiedniego dopasowania stroju do spotkania biznesowego. Zapraszamy do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.