Fundusz Europejski - jak może pomóc Twojej firmie i gdzie się o tym dowiedzieć. Fundusz Europejski - jak może pomóc Twojej firmie i gdzie się o tym dowiedzieć.
2022-01-31

Fundusz Europejski – jak może pomóc Twojej firmie i gdzie się o tym dowiedzieć.

W obecnych czasach rynek stwarza gigantyczne możliwości, równocześnie stawiając nie mniejsze wymagania. Współcześni przedsiębiorcy muszą wykazywać się wiedzą, determinacją oraz chęcią do pracy, lecz mimo posiadania tych cech, czasami potrzebują wyraźnej i skutecznej pomocy. Jednym ze sposobów pozyskiwania wsparcia w prowadzeniu działalności jest korzystanie z Funduszy Europejskich. Jest to nie tylko świetna okazja na zdobycie bezzwrotnych dofinansowań, ale także podniesienie swoich kompetencji organizacyjnych. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, czym są Fundusze Europejskie, a także jak mogą pomóc Twojej firmie.

 

Czym jest Fundusz Europejski?

 

Fundusz Europejski jest zbiorem środków finansowych, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy będący obywatelami krajów członkowskich Unii Europejskiej. Główną misją funduszu jest dystrybucja środków, aby wspierać i restrukturyzować gospodarkę w poszczególnych krajów Unii. Celem priorytetowym jest jej dynamiczny i sukcesywny rozwój. Z tego właśnie powodu liczba programów, które obejmuje Fundusz, jest tak liczna. Dzięki Funduszom Europejskim przedsiębiorcy w całej Unii Europejskiej mogą rozwijać swoje biznesy, a co najważniejsze — zarabiać.

 

Jak Fundusz Europejski wspiera polskie firmy?

 

Główną rolą Funduszu Europejskiego jest wsparcie finansowe firm oraz przedsiębiorców, którzy tego wsparcia potrzebują. Fundusz dysponuje pieniędzmi, które są przydzielane poszczególnym podmiotom w ramach prowadzonego przez Fundusz Europejski konkursu. Przyznawane pieniądze mają charakter dotacji lub dofinansowania, co oznacza, że przydzielone środki są bezzwrotne. Jeśli np. udało Ci się pozyskać dotację w wysokości 20 tysięcy złotych, to są to pieniądze o charakterze dofinansowania, które nie podlegają zwrotowi.

 

Skąd czerpać informacje o bieżących programach Funduszu Europejskiego?

 

Nie ma skuteczniejszego sposobu na zdobycie dofinansowania niż śledzenie informacji pojawiających się na stronach Funduszy Europejskich. Zdobywając wiedzę na temat programów oraz śledząc warunki przydzielania dofinansowań, zwiększasz swoje szanse na przyznanie dotacji Tobie lub Twojej firmie. Istnieje szereg zróżnicowanych dotacji. Różnią się one między innymi dostępnością w poszczególnych regionach. Także poszczególne dziedziny gospodarki mogą ubiegać się o przeróżne dotacje. Warto zgłębić informacje na ich temat odpowiednio wcześnie, aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse w wyścigu o dofinansowanie.

 

Czy gotowy biznesplan zwiększa szanse otrzymania dotacji?

 

Do pozytywnej decyzji w sprawie przyznania dotacji zazwyczaj przyczyniają się dwa czynniki. Pierwszym z nich jest terminowość oraz poprawność wypełnionych wniosków, co jest zupełnie naturalne. Drugi czynnik nie jest jednak tak oczywisty. Często kartą przetargową w przypadku pozytywnych decyzji jest obecność biznesplanu. Zamieszczając w dokumentacji gotowy biznesplan, zwiększasz swoje szanse na pozytywną decyzję i przyznanie dofinansowania. Komisje oceniają zgłoszenia zawierające biznesplany lepiej i wyżej plasują ich szanse na przyznanie dofinansowań. Dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Posiadanie biznesplanu jest dowodem na rzeczowe i odpowiedzialne podejście do kwestii biznesowych. Zamieszczenie biznesplanu we wniosku o dofinansowanie z Funduszy Europejskich stawia w pozytywnym świetle nie tylko Ciebie, ale przede wszystkim Twoje umiejętności i przyszłe funkcjonowanie na lokalnym rynku. Jeśli nie posiadasz jeszcze biznesplanu, który pomógłby Ci w zdobyciu dotacji, nie zwlekaj i zdobądź go już dziś!

 

Fundusz Europejski jest surową, lecz jednocześnie hojną instytucją. Spełniając odpowiednie wymagania i śledząc interesujące Cię programy z pewnością uda Ci się zdobyć upragnione dofinansowanie. Pamiętaj o terminowości i skrupulatności w wypełnianiu wniosków. To właśnie one odpowiadają za połowę sukcesu. Nie zapomnij też o umieszczeniu biznesplanu wśród załączonych dokumentów. Pomaga on otrzymać pozytywną decyzję i jest nieoceniony w procesie ubiegania się o dotacje.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem były Fundusze Europejskie. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.