2022-01-24

Pieniądze na otwarcie firmy. 5 sposobów na pozyskanie środków.

Rozpoczęcie działalności jest przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezależnych od siebie czynników. Dobry pomysł i przemyślany biznesplan to absolutny klucz do sukcesu, jednak jego działanie tylko na polu teoretycznym może mieć nikły wpływ, jeśli w odpowiednim momencie nie wprowadzisz go w życie. Jak zatem pomóc szczęściu i rozpocząć działalność własnej firmy? Odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie — posiadać pieniądze na jej uruchomienie. Nawet najlepsze pomysły nie będą w stanie na siebie zarobić bez najmniejszej początkowej inwestycji. Jednak skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym dzielimy się 5 wybranymi sposobami na pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności.

 

1. Rodzinna pożyczka

 

Pierwszym sposobem na pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności jest posiadanie sporej sumy oszczędności. Zakładając jednak, że szukamy sposobów na pozyskanie środków, których nie mamy, musimy porzucić pomysł korzystania z zaoszczędzonej gotówki (o ile w ogóle taką posiadamy). Kolejnym, naturalnym krokiem jest zwrócenie się z prośbą o pożyczkę do najbliższej lub nieco dalszej rodziny. Tego rodzaju pożyczki są absolutnie legalne, a ich zwrot lub jego brak ustalamy na wygodnych i uczciwych dla obu stron warunkach. Plusem takiej pożyczki jest jej duża elastyczność, natomiast wiele osób decydujących się na rozpoczęcie działalności gospodarczej korzysta z tego rodzaju „kredytu” tylko w ostateczności.

 

2. Pieniądze na otwarcie firmy a Unijne dotacje i dofinansowania

 

Mnogość programów Funduszy Europejskich sprzyja zakładaniu firm z przeróżnych dziedzin gospodarki. Dobry pomysł poparty odpowiednimi dokumentami może zostać sfinansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem różnego rodzaju dofinansowań. Warto mieć na uwadze fakt, że przyznawane dotacje działają na zasadzie konkursu. Ważne, aby nasze wnioski były przesyłane szybko, a ich wypełnianiu towarzyszyło pełne skupienie oraz rzetelność. Unijne dofinansowania posiadają szereg zalet, lecz najsilniejszą z nich jest bezzwrotność przydzielonej dotacji.

 

3. Dotacje z Urzędu Pracy

 

Nie tylko Fundusze Europejskie działają na rzecz polskich przedsiębiorców. Dotację na rozpoczęcie działalności można otrzymać również z Urzędu Pracy. Działa ona na analogicznych zasadach, a otrzymane środki również mają charakter bezzwrotny. Bardzo dużym plusem dofinansowań z Urzędu Pracy jest stosunkowo krótki czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.

 

4. Pieniądze na otwarcie firmy a kredyt na działalność gospodarczą

 

O ile bezzwrotny charakter dofinansowań może kusić, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Jego największą bolączką są konkretne wytyczne dotyczące możliwości inwestycyjnych. Zupełnie inaczej wygląda kwestia kredytu na działalność gospodarczą, który nie określa, w co możemy zainwestować nasze pieniądze, a w co nie. Ponadto, kredyt trzyma nas w swego rodzaju ryzach; motywuje nas. Wiemy, że musimy spłacić daną kwotę i będziemy dokładać wszelkich starań, aby nie tylko mieć pieniądze na comiesięczną ratę, ale także by zarobić jak najwięcej.

 

5. Posiadanie wspólnika

 

Jak głosi stare powiedzenie — co dwie głowy to nie jedna. Podobna zasada funkcjonuje w świecie biznesu, gdzie dwa portfele są zawsze lepsze niż jeden. Znalezienie dobrego wspólnika jest trudnym przedsięwzięciem, które nie gwarantuje sukcesu, jednak wieloletnie doświadczenie pokazuje nam, że jest to absolutnie wykonalne i może zakończyć się w pozytywny sposób. Współpraca z drugim człowiekiem rozwija nasze kompetencje miękkie, co może być niezwykle wartościowe w późniejszych latach prowadzenia działalności. Jeśli nie posiadasz środków na otwarcie firmy, znajdź wspólnika, który Ci w tym pomoże. Każdy z nas ma wokół siebie przynajmniej jedną osobę, która byłaby świetnym kandydatem na biznesowego partnera.

 

Pozyskanie środków finansowych na otwarcie firmy jest bardzo wymagającym przedsięwzięciem. Możemy próbować finansowania wspomaganego przez system (dotacje, dofinansowania kredyty), a także gromadzić pieniądze na własną rękę (rodzinne pożyczki, oszczędności, współprace inwestycyjne). Każda z tych metod ma swoje plusy i gigantyczne zalety, o których należy pamiętać. Dobierając odpowiedni sposób na pozyskanie środków do swojego temperamentu i stylu pracy, możesz osiągnąć imponujący sukces i zdominować konkurencję.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu o pozyskiwaniu środków na otwarcie firmy. Zapraszamy również do przeczytania innych wpisów na naszym blogu.

Życzymy samych udanych decyzji!
Zespół Gotowe Biznesplany