Składanie wniosku o dofinansowanie unijne — o czym należy pamiętać. Składanie wniosku o dofinansowanie unijne — o czym należy pamiętać.
2022-01-24

Składanie wniosku o dofinansowanie unijne — o czym należy pamiętać.

Proces składania wniosku o dofinansowanie unijne owiany jest wieloma mitami. Część z nich faktycznie pokrywa się nieznacznie z rzeczywistością, jednak część kompletnie nie ma z nią nic wspólnego. Okazuje się jednak, że ogrom mitów związanych z unijnymi dotacjami można sprytnie ominąć. Aby tego dokonać, wystarczy garść przydatnych informacji, które znacznie ułatwią Ci proces składania wniosku. Zatem o czym należy pamiętać podczas wnioskowania o dotacje? Zapraszamy do przeczytania naszej publikacji – Składanie wniosku o dofinansowanie unijne to nie jest rzecz, która jest niemożliwa!

 

1. Składanie wniosku o dofinansowanie unijne – Bądź precyzyjny w każdej sytuacji.

 

Nic nie jest tak zgubne, jak połączenie paraliżującego stresu z upływającym czasem. Bardzo często w sytuacjach urzędowych, czy też zawodowych, właśnie takiego połączenia doświadczamy. Trudno wtedy nam zebrać myśli i podejść do konkretnego problemu stricte zadaniowo. Tego rodzaju sytuacje odnoszą się pośrednio do składania wniosków o dofinansowanie, gdy napotkany przez nas problem hamuje nasz proces ubiegania się o dotacje. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ jako osoby wnioskujące mamy możliwość prośby o pomoc i zgłoszenie problemu. Na każdym etapie ubiegania się o dofinansowanie możemy zgłosić napotkany problem. Ważne jednak, aby robić to w sposób precyzyjny. Jeśli proces ubiegania się o dofinansowanie został z jakiegoś powodu zakłócony, skorzystaj z formularza ukrytego pod linkiem „Zgłoś problem”. Swój problem opisz precyzyjnie, załącz zrzuty ekranu, na których widoczna jest data i godzina oraz podaj numer dotacji, o jaką się ubiegasz. Rzeczowe opisanie problemu z pewnością poskutkuje jego szybkim rozwiązaniem!

 

2. Pamiętaj, jak istotny jest Twój podpis.

 

W dobie rozwiązań internetowych wiele czynności posiada swój wirtualny odpowiednik. Jego świetnym przykładem jest podpis internetowy. Podpisywanie dokumentów przez podpis elektroniczny lub ePUAP jest ogromnym ułatwieniem, lecz jednocześnie niesie za sobą ryzyko sprzyjające rozkojarzeniu. W kontekście ubiegania się o dotacje niezwykle istotne jest uprzednie przetestowanie podpisu elektronicznego lub podpisu ePUAP. W pierwszej kolejności sprawdź, czy posiadasz którykolwiek z nich. Jeśli nie, nie przejmuj się — proces weryfikacyjny, po którym otrzymasz możliwość podpisywania swoich dokumentów drogą internetową, jest niezwykle prosty. Posiadając elektroniczny podpis, możesz go w każdej chwili przetestować. Aby to zrobić, skorzystaj z linku „Przetestuj podpis”, który został ukryty w zakładce „Moje konto”. Mając pod kontrolą swój podpis elektroniczny lub podpis ePUAP składanie wniosku stanie się dużo bardziej kontrolowanym procesem.

 

3. Składanie wniosku o dofinansowanie unijne – Pamiętaj, że czas to pieniądz.

 

Składając wniosek o dofinansowanie unijne, staraj się wypełnić go jak najdokładniej, od momentu rozpoczęcia naboru wniosków. Jest to istotne z wielu względów, jednak najważniejszy z nich dotyczy tendencji odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Znaczny procent wnioskodawców zwleka z wypełnieniem i przesłaniem wniosku, aż do ostatnich dni, a nawet godzin trwania naboru. Takie praktyki wiążą się z ogromnym stresem i ryzykiem niepowodzenia. Przesyłanie wniosku w ostatniej chwili jest niezwykle ryzykowne, ponieważ z jego powodzeniem wiąże się chociażby szybkość łącza internetowego. Każdy z wniosków musi być poprawnie potwierdzony i zapisany, co w wyjątkowych przypadkach może potrwać nieco dłużej niż zazwyczaj. Pamiętaj o tym, aby swój wniosek wypełnić i wysłać najszybciej jak to możliwe. Nie narazisz się wtedy na niepotrzebny stres i ryzyko niepowodzenia.

 

Składanie wniosku o dotacje unijne nie jest trudnym procesem, jednak wymaga on skupienia oraz szeregu dobrych nawyków. Podstawowym z nich jest samodyscyplina, która pomaga nam kontrolować nieustannie upływający czas. Jednak musimy pamiętać nie tylko o niej. Ważne są także aspekty techniczne takie jak podpis elektroniczny. To właśnie on ułatwia nam, a w zasadzie umożliwia podpisywanie dokumentów bez wychodzenia z domu. Mając na uwadze te kilka prostych zasad, z pewnością otrzymasz dofinansowanie unijne, które jest tak istotne dla wielu przedsiębiorców.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu oraz zapraszamy do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.