Wzory gotowych biznesplanów i ich przeznaczenie. Dowiedz się więcej! Wzory gotowych biznesplanów i ich przeznaczenie. Dowiedz się więcej!
2022-04-21

Wzory gotowych biznesplanów i ich przeznaczenie. Dowiedz się więcej!

W trakcie procesu zakładania własnej firmy słowo biznesplan jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Słyszymy o nim na długo przed startem działalności, w trakcie jej rozkręcania, a także długo, długo po jej założeniu. Właściwie dlaczego? Co sprawia, że dokument, jakim jest biznesplan, jest tak istotny dla funkcjonowania firmy? Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest kwestia zetknięcia się z naszymi założeniami. Odczytując szczegółowe punkty dokumentu, widzimy, co jest mocną stroną naszego biznesu, co możemy uzyskać w dłuższej perspektywie, a także jaki wpływ na naszą działalność może mieć konkurencja. Kolejny powód to weryfikacja założeń. Dzięki niej możemy stale kontrolować to, co postanowiliśmy sobie na początku naszej biznesowej drogi. W tej sytuacji jest to swego rodzaju instrukcja, która pomaga nam prowadzić własną działalność. Biznesplan warto posiadać także ze względu na jego zastosowanie w trakcie pozyskiwania dofinansowań. W bardzo wielu sytuacjach jest on niezbędny, aby pozyskać środki na rozpoczęcie działalności lub dofinansowanie działań firmy. To jednak nie wszystkie powody, dla których warto posiadać gotowy biznesplan. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy między innymi na pytanie, komu pomoże posiadanie biznesplanu, a także jaką przewagę daje jego posiadanie.

 

Wzory gotowych biznesplanów komu mogą się przydać?

 

Zakładając własną firmę, często ulegamy presji otoczenia, które zasypuje nas swoimi radami i cennymi wskazówkami. W wielu przypadkach są to naprawdę cenne uwagi, jednak absolutna większość z nich albo nie pasuje do profilu naszej działalności, albo jest po prostu błędna. W wyniku tego rodzaju burzy mózgów możemy mieć w głowie niemały mętlik, który w żadnym stopniu nie pomoże nam uporządkować naszej wiedzy i zebranych informacji. W tej sytuacji z pomocą przychodzi narzędzie, jakim jest gotowy biznesplan. Posiadając dokument, który zawiera wszystkie informacje dotyczące firmy o konkretnym profilu, znacznie skracasz dystans dzielący Cię od przedsiębiorców obecnych już na rynku. Gotowy biznesplan nie tylko ułatwia założenie firmy, lecz także dostarcza cennych wskazówek na temat jej funkcjonowania w przyszłości. W dokumencie zawarte są mocne strony danej branży, szansę na rozwój w jej ramach, a także potencjalny wpływ konkurencji na Twoją działalność. Narzędzie, jakim jest gotowy biznesplan to dokument oparty na logicznych zasadach funkcjonowania rynku. Dzięki niemu Twoja firma może mieć dużo łatwiejszy start niż konkurencyjne przedsiębiorstwa z tożsamej branży na lokalnym rynku.

 

Wzór biznesplanu, a rozpoczęcie działalności

 

Wzory gotowych  biznesplanów pomagają między innymi osobom, które posiadają własną firmę i prowadzą ją w sposób uporządkowany, zgodny z uprzednimi założeniami oraz przedsiębiorcom, którzy starają się o przyznanie różnego rodzaju dofinansowań i dotacji. Nie ma jednak co ukrywać — gotowy biznesplan najbardziej wspiera osoby, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności, lub planują start w świecie biznesu. Wzór biznesplanu pomaga młodym przedsiębiorcom jasno określić cele, a także nakierować ich na dążenie do ich spełnienia. Biznesplan pokazuje mocne i słabe strony danej firmy, a także szanse na jej rozwój oraz potencjalne niebezpieczeństwa. Co więcej, praca nad biznesplanem pomoże nam przepracować kryzysy i zagrożenia jeszcze przed ich wystąpieniem. Oznacza to, że możemy być przygotowani na potencjalne kryzysowe sytuacje i od razu mieć gotowy plan, który pomoże nam sobie z nimi poradzić. Gotowy biznesplan wspiera młodych przedsiębiorców zarówno przed założeniem firmy, jak i w trakcie jej prowadzenia.

Wzory gotowych biznesplanów w praktyce

 

Narzędzie, jakim jest wzór biznesplanu, jest niezwykle pomocne gdy jesteśmy w procesie zakładania firmy oraz w trakcie jej prowadzenia. Gotowy biznesplan w praktyce możemy wykorzystać na różne sposoby. Pierwsze zastosowanie polega na traktowaniu go jako pewnego rodzaju instrukcji, która pomoże nam prowadzić firmę. Trzymamy się harmonogramów zamówień, oceniamy na bieżąco naszą rynkową sytuację oraz realizujemy uprzednio założone plany marketingowe. Rzetelnie skonstruowany biznesplan może dać nam nieocenione wsparcie w trakcie prowadzenia działalności.

Jednak praktyczna strona biznesplanu opiera się nie tylko na gotowości na kryzysy, czujności rynkowych sytuacji oraz dotrzymywaniu ustalonych terminów. Gotowy biznesplan to także dokument, który przedstawia naszą firmę, gdy przykładowo chcemy ubiegać się o dofinansowanie lub dotację. Nie jest on wymagany we wszystkich wnioskach, jednak warto posiadać go na wypadek, gdy jest on wymaganym dokumentem.

 

Wzór biznesplanu — dotacje i dofinansowania

 

Gotowy biznesplan pomaga nie tylko wejść pewnie w świat biznesu, ale także wspiera przedsiębiorców w pozyskaniu dotacji lub dofinansowania. Istnieje wiele rodzajów wsparcia finansowego, które możesz uzyskać jako młody przedsiębiorca. Pozyskując dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy, czy starając się o dotacje z Funduszy Europejskich, bardzo często będziemy proszeni o załączenie biznesplanu w spisie wymaganych dokumentów. Posiadanie gotowego biznesplanu już na samym początku biznesowej kariery, pomoże nam zaoszczędzić cenny czas i znacząco skrócić drogę ubiegania się o dotacje. Wiele programów dofinansowań działa na zasadzie konkursu wniosków, gdzie obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. W takich sytuacjach liczy się kolejność zgłoszeń, a także poprawność ich wypełnienia. Warto posiadać rzetelnie sporządzony biznesplan odpowiednio wcześniej, ponieważ w tego rodzaju sytuacjach pomaga on nam zwiększyć szanse na pozytywną decyzję dotyczącą przyznania dofinansowania naszej firmie.

 

Jaką przewagę daje gotowy biznesplan?

 

Posiadanie gotowego biznesplanu daje wiele korzyści, o których rzadko myślimy na początku biznesowej drogi. Pierwszą z nich jest już wcześniej wspomniana pomoc w prowadzeniu firmy. Biznesplan uczula nas na kryzysy, które mogą wystąpić w przyszłości, ale także pokazuje kierunki, w których nasza firma może się rozwijać. Dodatkowo wzór biznesplanu pomaga trzymać w ryzach prowadzone przez nas działania. Dzięki niemu cały czas mamy dostęp do zarysu harmonogramów produkcji, strategii działań marketingowych, a także szacunkowych przychodów, jakie możemy uzyskać.

Wzór biznesplanu nie tylko pomaga prowadzić naszą firmę, ale także może mieć ogromną wartość w czasie ubiegania się o dofinansowanie czy dotację. Posiadanie tego dokumentu jest często niezbędne w trakcie składania wniosków o wsparcie finansowe. Co więcej, wiele programów dotujących działa na zasadzie konkursu wniosków, gdzie liczy się kolejność zgłoszeń. Brak załączonego biznesplanu może oznaczać automatyczne odrzucenie naszego wniosku o dofinansowanie. Posiadanie gotowego biznesplanu daje nam przewagę na rynku chociażby z perspektywy osoby ubiegającej się o dofinansowanie czy dotację.

 

Gotowy biznesplan przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach. Posiadanie rzetelnie sporządzonego biznesplanu pomoże nam w prowadzeniu działalności, zarządzaniu działaniami marketingowymi i pracą logistyczną. Biznesplan ma ogromną wartość także podczas ubiegania się o dofinansowanie, gdzie jego obecność ma często kolosalne znaczenie.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem był wzór biznesplanu i jego przeznaczenie. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.