2021-09-26

Aktywa i pasywa. Sprawdzamy ich charakterystykę.

Wchodząc w świat biznesu, natkniemy się na szereg nowej wiedzy, którą należy posiąść w szybkim tempie, aby jak najszybciej móc ją później spożytkować. Jednym z pierwszych terminów, które najprawdopodobniej napotkasz w trakcie prowadzenia działalności, są aktywa i pasywa. Najprawdopodobniej kojarzą Ci się z finansami i pewnego rodzaju kapitałem i to skojarzenie jest jak najbardziej słuszne! Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym opowiemy nieco więcej o tym, czym są aktywa oraz pasywa, a także jak ma się do nich bilans finansowy.

 

Co to są aktywa?

 

Najprostszą definicją aktywów jest określenie ich jako środki w przedsiębiorstwie, które przyczyniają się do generowania zysku. Aktywami są zarówno umiejętności pracowników, oprogramowanie systemów komputerowych, jak i materiały, które służą do produkcji konkretnych dóbr. Jak widać, ich charakterystyka jest dosyć szeroka, jednak można podzielić aktywa na kilka kategorii.

 

  • Wartości niematerialne oraz prawne

Określają wszystkie aktywa firmy z kategorii abstraktu i prawa. Zalicza się do nich między innymi wartość firmy, a także wszelkiego rodzaju nabyte licencje oraz własność intelektualna.

 

  • Trwałe aktywa rzeczowe

Są to wszystkie zasoby firmy, które posiadają formę materialną. Obejmują one budynki, lokale, środki transportu, grunty oraz przeprowadzone modernizacje.

 

  • Aktywa długoterminowe

Długoterminowość w kontekście aktywów określa okres powyżej jednego roku. Są to wszelkiego rodzaju inwestycje związane z rozwojem i modernizacją oraz należności o charakterze pożyczki.

 

Co to są pasywa?

 

Pasywa są wszelkiego rodzaju formami pozyskiwania środków finansowych, które nie zostały wygenerowane dzięki obrotowi aktywami. Do pasywów zaliczamy fundusze własne oraz fundusze obce. Do funduszy własnych zaliczamy oszczędności lub pieniądze wypracowane w wyniku etatowej pracy, a fundusze obce to wszelkiego rodzaju kredyty, pożyczki oraz zadłużenia.

 

Jak działają aktywa i pasywa?

 

Aktywa i pasywa umożliwiają inwestycję, a co za tym idzie — generowanie zysku. Obracając finansami firmy, możemy lokować pieniądze w odpowiednim miejscu tak, aby uzyskać z ich obrotu jak największy zysk. Zarządzanie kapitałem firmy jest nieodłącznym elementem jej funkcjonowania. Pracując ze środkami, jakie posiadamy, jesteśmy w stanie skutecznie pomnażać zyski. Aktywa oraz pasywa działające w ten właśnie sposób są kluczem do sukcesu, oraz bezproblemowego działania przedsiębiorstwa.

 

Na czym polega bilans finansowy?

 

Bilans finansowy jest najprostszą formą monitorowania oraz kontrolowania finansów firmy. Polega on na zestawieniu aktywów oraz pasywów w firmy w danych okresach obrachunkowych. Powinno stosować się go w trakcie tworzenia bilansów otwarcia, które przeprowadzane są na początku, oraz bilansów zamknięcia wiążącego się z jego końcem. Rzetelny bilans finansowy jest podstawą działań związanych z rachunkowością, a jego obecność w firmie gwarantuje porządek oraz spokojne funkcjonowanie firmy.

 

Aktywa i pasywa są istotną częścią funkcjonowania każdej firmy. To dzięki nim przedsiębiorstwa generują zyski oraz popełniają inwestycje. Rzetelne monitorowanie aktywów oraz pasywów przydaje się między innymi podczas tworzenia bilansu finansowego, który jest nieodłącznym elementem prowadzenia rachunkowości w firmie. Zarówno aktywa, jak i pasywa działają ze sobą wspólnie, co czyni je nierozłącznym elementem funkcjonowania każdej firmy.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem były aktywa oraz pasywa. Zapraszamy do sprawdzenia innych wpisów, dostępnych na naszym blogu.