2021-07-16

Analiza przychodów — Jak ją interpretować?

Głównym filarem każdej przedsiębiorczości są pieniądze. To właśnie one pozwalają popchnąć rozwój firmy do przodu, ale także zapewniają jej płynność finansową. Dzięki nim możesz dotrzymać terminowych opłat, pokryć bieżące koszta, a także inwestować w rozwój przedsiębiorstwa. Analiza przychodów jest bardzo ważną częścią myślenia o firmowych pieniądzach. Gospodarowanie nimi nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, a kapitał firmy jest traktowany zawsze nieco inaczej niż nasze, prywatne pieniądze. Pominięcie analizy przychodów w czasie pracy nad biznesplanem to ogromny błąd, którego zlekceważenie może być bardzo odczuwane dla firmowego kapitału. Zatem jak podejść do kwestii liczenia przychodów tak, aby przysłowiowa tabelka w Excelu zawsze się dopinała? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym doradzamy jak przyjaznym okiem spojrzeć na analizę przychodów tak, aby wszystko było jasne i oczywiste.

 

Analiza struktury przychodów.

 

Z dobrze prosperującym biznesem łączą się pieniądze, których ilość wbrew pozorom jest możliwa do przewidzenia. Analiza struktury przychodów nie tylko umożliwia ich szacunkowe prognozowanie, ale przede wszystkim daje nam szereg niezwykle istotnych informacji. Teoretycznie analiza przychodów mówi nam tylko i wyłącznie o wpływach finansowych, które zasiliły naszą firmę. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. Z takiej analizy owszem, dowiemy się, ile pieniędzy pozyskaliśmy w miesiącu, lecz jej szczegółowość powie nam o tym, co generuje przychód i ile na danym produkcie lub usłudze faktycznie można zarobić. Bardziej wnikliwe badania pozwalają także określić grupę docelową, analizując profile kupujących. Sama analiza struktury przychodów pomaga nam odpowiedzieć na pytanie, ile zarobiliśmy w danym okresie, czyli ile pieniędzy wpłynęło do naszej firmy.

Analiza kosztów uzyskanego przychodu.

 

Analiza przychodów mówi nam nie tylko o pieniądzach, które zasiliły naszą firmę w danym okresie. Dzięki niej dowiadujemy się także, czy dany okres zakończył się wyjściem na plus, czy raczej na minus. Informacje na ten temat możemy uzyskać dzięki takiemu narzędziu jak analiza kosztów uzyskanego przychodu. Dzięki niej wiemy jakimi środkami w danym okresie obróciła firma i jaka część tej kwoty wiąże się z kosztem przychodu. Jako koszt uzyskania przychodu interpretujemy wszystkie wartości, które pozwoliły nam się wzbogacić. Są to na przykład wynagrodzenia dla pracowników, koszt wynajmu i eksploatacji biura, a także wszystkie wartości, które wiążą się z dostarczeniem produktu lub usługi — mogą to być zużywalne materiały, składniki spożywcze lub dokupienie wyposażenia.

Analiza kosztów uzyskanego przychodu jest wartością zmienną. To, że w danym miesiącu była wyższa, nie oznacza, że w następnym nie zmaleje. Prowadzenie biznesu wymaga ciągłego monitorowania sytuacji panujących w firmie, ponieważ nieustanne monitorowanie kosztów przychodu gwarantuje Ci faktyczny przychód.

 

Analiza przychodów — interpretacja.

 

Analiza przychodów jest bardzo prosta do wykonania. Faktyczny zysk to suma przychodów z danego okresu, od której odejmujemy koszt uzyskania przychodów. Kwota, którą otrzymamy po wykonaniu takiego działania, jest ostateczną sumą naszego zysku. Niezwykle istotne są tutaj zebrane dane. Pomagają one nie tylko uzyskać zgodny z rzeczywistością wynik, ale pozwalają na szacunkowe prognozy kosztów w kolejnych miesiącach. Jeśli w danym miesiącu Twoja firma uzyskała przychód w wysokości 80 tysięcy, a koszt uzyskania tego przychodu wynosi ¾ tej kwoty, to możesz oszacować, że przyszłe miesiące mogą wyglądać bardzo podobnie. Tego rodzaju szacunkowe prognozy podparte rzetelną analizą przychodów pomagają zarządzać kapitałem firmy i inwestycjami, co w efekcie sprzyja dynamicznemu rozwojowi przedsiębiorstwa.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, w którym tłumaczymy, czym jest analiza przychodów, oraz jak ją interpretować. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.

Pozdrawiamy
Zespół Gotowe Biznesplany