2021-09-26

Analiza finansowa to skuteczna droga do kontroli nad firmą. Sprawdź, dlaczego warto ją robić.

Analiza finansowa jest jedną z praktyk, która charakteryzuje profesjonalizm danej firmy. Świadczy ona o odpowiedzialności, znajomości rynku oraz twardym stąpaniu po ziemi. Jednak wciąż wiele firm pomija rzetelne sporządzanie analizy finansowej. Dzieje się tak między innymi ze względu na pozorną czasochłonność jej sporządzania. W rzeczywistości jednak analiza finansowa jest niezbędnym elementem prowadzenia firmy, który ułatwia szereg decyzji związanych z inwestycjami oraz szeroko rozumiane zarządzanie kapitałem. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie, dlaczego analiza finansowa jest najskuteczniejszą drogą do kontroli nad własną firmą.

 

Analiza finansowa — definicje i podstawy.

 

Kluczem do zrozumienia i w efekcie skutecznego przeprowadzenia analizy finansowej, jest jej zrozumienie. Analiza finansowa rządzi się niejako własnymi prawami, lecz nie są one pozbawione logiki i schematycznego działania. Oto kilka pojęć, które pomogą Ci zrozumieć zarządzanie firmowymi finansami.

 

  • Analiza finansowa

Jest to szereg zgromadzonych danych, które pomagają określić sytuację finansową firmy. Rzetelnie przeprowadzona analiza finansowa wyróżnia takie informacje jak przychód oraz koszty, które mogą być zarówno stałe, jak i zmienne.

 

  • Przychód

Wartość finansowa, która określa nadwyżkę kapitału w danym okresie rozliczeniowym. Przychód może być lokowany za pomocą inwestycji lub przekształcany w zysk.

 

  • Koszty

W analizie finansowej wyróżniamy koszty stałe oraz koszty zmienne. Do kosztów stałych zaliczamy np. wynagrodzenia dla pracowników lub koszty wynajmu biura. Koszty zmienne natomiast oznaczają wszystkie opłaty, których wysokość różni się w zależności od okresu rozliczeniowego. Przykładem kosztów zmiennych jest cena materiałów produkcyjnych lub akcesoriów biurowych.

 

  • Analiza wskaźnikowa

Jej głównym zadaniem jest obliczenie opłacalności danego obszaru, w jakim funkcjonuje firma. Analiza wskaźnikowa posiłkuje się danymi z raportów finansowych.

 

Skuteczne metody analizy finansowej.

 

Istnieje wiele sposobów na skuteczne przeprowadzenie analizy finansowej, lecz najbardziej intuicyjny z nich opiera się na skrupulatnym liczeniu kosztów i zysków. Zestawienie tych dwóch wartości daje pierwszy ogląd na sytuację finansową panującą w Twojej firmie. Tego rodzaju analiza wstępna jest najbardziej popularną metodą rozpoczynania kalkulacji związanych z zarządzaniem kapitałem firmy.

Równie skutecznym sposobem dającym spojrzenie na finanse firmy jest analiza wskaźnikowa. Dzięki niej możemy zbadać poszczególne obszary działania naszej firmy i dowiedzieć się, które z nich dają większy, a które mniejszy zysk. Jest to niezwykle istotny sposób kalkulacji, zwłaszcza podczas planowania nowych inwestycji.

 

Analiza finansowa – Cele

 

Analiza finansowa jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania firmy z wielu powodów. Pierwszy argument za jej wykonywaniem przekona z pewnością osoby, dla których porządek w prowadzeniu finansów jest niezwykle istotny. Dzięki rzetelnie przeprowadzonej analizie kosztów i przychodów możemy trzymać rękę na finansowym pulsie naszej firmy. Nic nas nie zaskoczy, jeśli przeprowadzane sprawozdania obfitują we wszystkie informacje dotyczące finansów firmy. Skrupulatna analiza wydatków oraz monitorowanie przychodów to pierwszy klucz do sukcesu każdej firmy.

Analiza finansowa przedsiębiorstwa pomaga również w podejmowaniu działań inwestycyjnym. Dzięki podejmowaniu działań analitycznych, takich jak chociażby analiza wskaźnikowa, możemy zidentyfikować obszar naszej działalności, który przynosi nam największy zysk. Dzięki wiedzy nabytej za sprawą analizy finansowej możemy zarządzać pieniędzmi oraz sporządzać plany inwestycyjne.

Wskaźniki płynności finansowej potrafią dostarczyć szeregu informacji przydatnych w trakcie przeprowadzania analizy finansowej. Gwarantuje ona nie tylko bezpieczne zarządzanie firmowym kapitałem, ale także pomaga podjąć decyzje inwestycyjne. Nieważne czy w Twojej firmie przeprowadzana jest tylko i wyłącznie analiza wstępna, czy też szczegółowa analiza finansowa przedsiębiorstwa — jej obecność jest czasami kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania firmy.

 

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem na temat analizy finansowej. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi publikacjami na naszym blogu.