2021-05-21

Domowe biuro — na co zwrócić uwagę urządzając stanowisko pracy?

Komfort pracy zdalnej jest ogromną wartością. Wpływa on bezpośrednio na Twoją produktywność, dobre samopoczucie, a także na stopień zmęczenia. Mogłoby się wydawać, że im bliższe relaksowi są warunki Twojej pracy, tym większy jest jej komfort. Nie jest to jednak do końca prawda. Niezwykle ważne jest, aby nauczyć się stwarzać określone środowisko pracy, którego wymaga home office. Aby to uczynić, na samym początku należy w przemyślany i praktyczny sposób stworzyć swoje domowe biuro, które latami może służyć Ci jako idealne miejsce pracy.

 

Domowe biuro — dlaczego warto je posiadać?

 

Odpowiednio zaprojektowane domowe biuro odpowiada za wiele czynników związanych z jakością Twojej pracy. Posiadając własną przestrzeń, w której możesz wykonywać zawodowe obowiązki, zapewniasz sobie ogromną wartość, jaką jest higiena pracy praktykowana w zaciszu domowym. Każde pomieszczenie w Twoim domu lub mieszkaniu ma określoną funkcję. Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków, zaś salon odpowiada za relaks z ulubioną książką lub filmem. Podobną funkcję przyjmuje domowe biuro — miejsce, w którym z pełnym zaangażowaniem możesz poświęcić się pracy i zawodowym obowiązkom. Posiadając przestrzeń, która jest dedykowana dla domowego biura, nie zaburzasz harmonii swojego domu lub mieszkania. Dodatkowo domowe stanowisko pracy potrafi wpływać na produktywność, odbiór powierzonych zadań, a także komfort ich wykonywania. Twoja produktywność jest dużo większa w stworzonych ku temu warunkach, a Twoje dobre samopoczucie w czasie pracy, ma kolosalny wpływ na jej odbiór. Właśnie z tego powodu w sprzyjających warunkach pracy rzadziej myślimy o wakacjach, a także lepiej znosimy ewentualne niepowodzenia. Twoje biuro ma być pewnego rodzaju wzorem gotowego biznesplanu z uwzględnieniem całości pod względem jakości pracy oraz jej komfortu.

 

O czym należy pamiętać, urządzając domowe biuro?

 

Pierwszą, a także najważniejszą zasadą projektowania domowego biura jest skupienie się na jego funkcjonalności. Twój komfort pracy jest priorytetem najwyższej wagi. Z tego właśnie powodu Twoje domowe biuro powinno być w stu procentach skrojone pod Twoje wymagania. Są jednak rzeczy, których w żadnym biurze, również tym domowym, nie może zabraknąć.

 

Biurko — jak dobrać jego wielkość?

 

Dobranie wielkości biurka jest sprawą mocno indywidualną, lecz część zaleceń jest uniwersalna. Blat biurka powinien być umiejscowiony na wysokości od 70 cm do 75 cm. Jest to optymalna wysokość, która pozwala na pracę w komfortowy i bezpieczny sposób. Osobom wysokim zaleca się dobranie blatów umiejscowionych nieco wyżej, nawet na wysokości 80 cm. Jeśli chodzi o wielkość biurka, ogranicza Cię tylko budżet i przestrzeń, jaką dysponujesz. Im większe biurko, tym większa przestrzeń pracy. Jeśli Twoja praca opiera się tylko i wyłącznie na korzystaniu z laptopa, biurko o szerokości 100 cm i głębokości 50 cm w zupełności wystarczy. Użytkownikom komputerów osobistych zaleca się nieco większe blaty — od 120 do 140 cm, z głębokością biurka sięgającą okolic 50-60 cm. Największych stanowisk pracy mogą potrzebować osoby zajmujące się np. projektowaniem. Ze względu na swoją specyfikę pracy powinny one rozejrzeć się za biurkami o szerokości do nawet dwóch metrów i głębokości 70 cm.

 

Fotel biurowy — na co zwrócić uwagę?

 

Kluczem do wyboru idealnego fotela biurowego jest wygoda. Jeśli chcesz, aby chwile spędzone w Twoim domowym biurze nie przyprawiały Cię o ból pleców, koniecznie wybierz fotel, który będzie wygodny mimo upływających godzin. Wysokość siedziska powinna znajdować się na wysokości od 40 do 55 cm. Jest to optymalna wysokość, która zapewnia wielogodzinny komfort pracy. Niezwykle istotną częścią fotela biurowego jest oparcie, które powinno wspierać Twój odcinek lędźwiowy tak, by nie nadwyrężać kręgosłupa. Dobór odpowiedniego fotela biurowego jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także Twoje zdrowie.

 

Oświetlenie — ciepłe czy zimne światło?

 

Zarówno światło zimne, jak i ciepłe nadaje się do pracy, lecz każde z nich ma określony wpływ na ludzki organizm. Światło ciepłe kojarzy się z naturalnymi źródłami światła takimi jak ogień lub światło słoneczne. Jego wpływ na Twój organizm jest neutralny, lecz w godzinach wieczornych, po zachodzie słońca, światło ciepłe może Cię usypiać. Idealnym miejscem dla ciepłego światła są zdecydowanie lampki nocne i przestrzeń salonu. Ciepłe światło w domowym biurze sprawdza się tylko jako chwilowe rozwiązanie. Inaczej wygląda kwestia światła zimnego. Światło o zimnych odcieniach ma pobudzający wpływ. Często stosuje się je w szkołach, urzędach, a także w biurach. Z tego właśnie powodu świetnym pomysłem jest zastosowanie zimnego światła również w domowym biurze. Światło zimne pobudza do pracy, a także utrzymuje stan sprzyjający skupieniu. Reasumując, ciepłe światło jest dobrym rozwiązaniem, lecz tylko wtedy, gdy nie masz zamiaru stosować go zbyt długo, natomiast światło zimne świetnie sprawdza się w biurach i innych miejscach pracy.

 

Jak urządzić domowe biuro na małej przestrzeni?

 

Domowe biuro można skutecznie zaaranżować także na małej przestrzeni. Rzeczą, która będzie dyktować jego ostateczny rozmiar, będzie biurko. Czasami wystarczy blat o szerokości zaledwie 80 cm, aby w atrakcyjny sposób stworzyć domowe stanowisko pracy. Tworzenie domowego biura w duchu minimalizmu ma swoje ogromne korzyści. Dzięki temu wiesz, że na Twoim stanowisku pracy muszą znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy — komputer, telefon, kawa, notes i coś do pisania. Czasami tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby spędzić owocny dzień na home office.

 

Co zrobić by domowe biuro stało się bardziej przytulne?

 

Aby z pracy uczynić jeszcze większą przyjemność, Twoje domowe biuro powinno posiadać cechy Twojej osobowości. Nie bój się nadać charakteru Twojemu domowemu stanowisku pracy. Dobrym pomysłem jest zapalenie świec zapachowych w trakcie rozpoczęcia pracy, tak, aby Twój ulubiony zapach towarzyszył Ci przez najbliższe godziny. Jeśli świece nie są Twoim ulubionym towarzyszem pracy, włącz swoją ulubioną płytę lub playlistę z aplikacji streamingowej. Muzyka również potrafi umilić godziny poświęcone pracy.

 

Podsumowanie.

 

Posiadanie przytulnego i praktycznie zaprojektowanego domowego biura jest bardzo istotną częścią pracy na home office. Poświęcając się życiu zawodowemu w jednym pomieszczeniu, zachowujesz niezbędną higienę pracy, która opiera się na pracowaniu tylko i wyłącznie w miejscu przez Ciebie wyznaczonym. Zapewnia to ogromny komfort życia codziennego i paradoksalnie nie wprowadza pracy do domu. Właśnie z tego powodu posiadanie domowego stanowiska pracy jest niezwykle istotne nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich domowników.