2021-08-24

Faktoring – Jak to działa i czy jest korzystny?

Płynność finansowa jest kluczowa dla poprawnego działania firmy. Możemy osiągnąć ją dzięki comiesięcznym wpływom, lecz wbrew pozorom finalny przychód nie odpowiada w pełni za sytuację finansową firmy. W wielu firmach głównym czynnikiem, który odpowiada za ciągły obieg finansowy, są terminowo spłacane faktury. Dzięki nim firmy mogą planować budżety, inwestować środki oraz rozwijać się w dynamiczny sposób. Niestety płacenie faktur jest proste tylko na papierze. W rzeczywistości wielu kontrahentów spłaca je w ostatnim, wskazanym w dokumencie dniu, lub przekracza termin płatności ze względu na ogrom obowiązków, lub mnogość zawodowego zamieszania. Z pomocą przychodzi faktoring, który rozwiązuje problem płatności fakturowej z korzyścią zarówno dla osób zlecających płatność, jak i dla płatników. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym objaśniamy, czym jest faktoring oraz dlaczego warto się nim zainteresować.

Faktoring — co to?

 

Faktoring jest sposobem współpracy mającym na celu utrzymanie płynności finansowej w firmie. Polega na współpracy między trzema podmiotami — zlecającym płatność, płatnikiem i firmą faktoringową. Firma zlecająca płatność przesyła oryginał faktury do płatnika oraz jej kopie do firmy faktoringowej. To działanie tworzy sieć zależności, w której znajdują się trzy wymienione wcześniej podmioty. W tym momencie płatnik jest zobowiązany do terminowej płatności firmie faktoringowej, zaś zlecający płatność otrzymuje żądaną należność w dwóch ratach.

Pierwsza z nich jest wypłacana przed uiszczeniem należności przez płatnika, natomiast druga zaraz po zapłaceniu faktury. Takie działanie pozwala utrzymać płynność finansową w firmie, ponieważ nie musimy czekać do ostatniego dnia z otrzymaniem należności. Nawet jeśli pierwsza rata otrzymana od firmy faktoringowej jest mniejsza niż kwota, na jaką opiewa faktura, wciąż jest to wpływ finansowy, który zapewnia stabilność i umożliwia dalsze inwestycje, oraz inne terminowe spłaty, do których zobowiązała się nasza firma. Narzędziem, które idealnie uzupełnia się z faktoringiem, jest analiza przychodów, ponieważ pomaga planować wszelkiego rodzaju decyzje oraz wstępnie oszacować termin ich realizacji.

 

Faktoring zwrotny — na czym polega?

 

Faktoring zwrotny jest odwróconym łańcuchem zależności, w którym to nasza firma jest płatnikiem, a firma dostarczająca nam dobra zleceniodawcą płatności. Również w tym rodzaju faktoringu jest obecna firma faktoringowa, która sprawuje pieczę nad terminową spłatą należności oraz należytym przepływie finansów. Na faktoring zwrotny możemy się zdecydować, jeśli współpracujemy z firmą, która co miesiąc zaopatruje nas w konkretne produkty. Dzięki takiemu działaniu może ona otrzymywać część należności niemalże automatycznie. Jednak my także korzystamy na takim układzie. Faktoring zwrotny pośrednio zapewnia nam możliwość zamówienia większej ilości produktów i zawarcia solidnych współprac, które będą owocować przez długie lata.

 

Umowa faktoringu — komu się przyda?

 

Faktoring pomaga utrzymać płynność finansową w firmie oraz reguluje terminowość płatności. Umowa faktoringu jest idealną propozycją dla firm, które napotykają trudności w egzekwowaniu należności faktur. Odroczone płatności wciąż są bolączką wielu firm, a faktury niezapłacone w terminie nie tylko hamują ich rozwój, ale także potrafią zachwiać poczucie bezpieczeństwa i zaufania do innych podmiotów obecnych na rynku. Faktoring jest idealną formą współpracy dla wszystkich firm, które cenią sobie profesjonalizm oraz chcą utrzymywać płynność finansową firmy na konkretnym poziomie.

 

Faktoring jest na naszym rynku zjawiskiem stosunkowo nowym. Jego obecnie rosnąca popularność odzwierciedla charakter rynku oraz jego bolączki. Umowa faktoringu zawarta między płatnikami a firmami zlecającymi płatność zdecydowanie ułatwia współpracę oraz czyni ją bardziej przejrzystą. Jest to świetna propozycja dla firm, które chcą poprawić płynność finansową oraz poradzić sobie z nieterminowym płaceniem należności.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu na temat faktoringu. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.

Pozdrawiamy i życzymy samych udanych decyzji.

Zespół Gotowe Biznesplany