2021-11-20

Faktura PRO FORMA. Kiedy ją wystawić i jakie ma korzyści?

Prowadzenie biznesu wymaga od nas znajomości szeregu przepisów oraz wiedzy jak działają w praktyce. Często dwa pozornie identyczne formularze lub dokumenty mogą różnić się drobnym niuansem, który kompletnie odwraca oczekiwany wcześniej rezultat. Przykładem takiego dokumentu jest faktura i faktura pro forma. Pozornie dwa takie same dokumenty, których funkcjonowanie w świecie biznesu jest zupełnie od siebie różne. Zatem co to jest faktura pro forma i jaki ma związek z odprowadzaniem podatku VAT? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na wyżej postawione pytanie, a także tłumaczymy, jakie korzyści ma jej wystawienie.

 

Co to jest faktura pro forma?

 

Każda sytuacja biznesowa, dzięki której dochodzi do transakcji, musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem. Najprostszym z nich jest właśnie faktura pro forma. Zawiera ona wszystkie konieczne dane, które pomogą nam zidentyfikować zarówno sprzedawcę, jak i nabywcę towaru. Jednocześnie, ze względu na swoją charakterystykę prawną, faktura pro forma nie niesie za sobą skutków księgowo—podatkowych. Oznacza to, że w większym stopniu jest ona dokumentem informującym o zaistnieniu transakcji. Zwyczajna faktura natomiast ze względu na swój charakter wzywa do zapłaty za towar lub wykonaną usługę.

 

Faktura pro forma a vat.

 

Faktura pro forma i faktura vat różnią się między sobą w zasadzie tylko jednym czynnikiem. Jest nim wartość księgowo-podatkowa, którą posiada zwyczajna faktura vat. Otrzymując lub przesyłając fakturę vat, otrzymujemy lub przesyłamy razem z nią polecenie zapłaty. Faktura pro forma nie niesie ze sobą takiego obowiązku, ponieważ informuje o zajściu transakcji. Faktura vat jest również dokumentem, który poświadcza o opodatkowaniu danej transakcji. Zatem za jej sprawą, możemy nie tylko poświadczyć o dokonaniu transakcji, ale także odprowadzić podatek vat.

Faktura proforma — korzyści z wystawienia.

 

Podstawową korzyścią, jaka płynie z wystawienia faktury pro forma, jest poinformowanie naszego kontrahenta o zajściu transakcji. Przykładowo, pewna firma, dokonała u nas zamówienia, którego koszt wyniósł 10 tysięcy złotych netto, a czas oczekiwania na realizację to 10 dni roboczych. Aby zaoszczędzić czas i otrzymać pieniądze możliwie jak najszybciej po dostarczeniu zamówienia, przesyłamy owej firmie fakturę pro forma. Zawarte w niej informacje dostarczą kontrahentowi niezbędnych danych, które potrzebne mu będą przy opłaceniu faktury vat. Faktura pro forma pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz wcześniejsze poinformowanie firmy korzystającej z naszych usług o zajściu transakcji.

 

Faktura pro forma nie jest wbrew pozorom tym samym co faktura vat. Pro forma ma wyłącznie charakter informacyjny, a dostarczane przez nią dane mówią o zajściu transakcji. Faktura pro forma jest niezwykle przydatna w przypadku zleceń o dłuższym czasie realizacji. W świetle prawa faktura vat jest jedynym dokumentem tego rodzaju, który nakłada na kontrahenta obowiązek zapłaty. W odróżnieniu od faktury vat pro forma informuje tylko o zaistnieniu transakcji. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że tylko na podstawie faktur vat mamy możliwość rozliczać się z podatków, a także korzystać z usług faktoringu.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem była faktura pro forma. Zapraszamy również do sprawdzenia innych