2021-12-05

Dotacje na kapitał obrotowy. Jak to wygląda w praktyce?

Każde przedsiębiorstwo chcące wygenerować zysk musi dostarczyć usługę lub dobro, które można spieniężyć. Teoria zarabiania jest prosta — im więcej sprzedasz, tym więcej zarobisz. Jednak czasami życie stawia przed nami sytuacje, w których z różnych przyczyn trudno nam wygenerować zysk mogący zaspokoić potrzeby firmy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam dotacje na kapitał obrotowy, które znacznie ułatwiają generowanie przychodu. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak tego rodzaju dotacje wyglądają w praktyce.

 

Czym są dotacje na kapitał obrotowy.

 

Dotacje na kapitał obrotowy są bezzwrotnym dofinansowaniem, o które mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa oraz małe przedsiębiorstwa. Przyznane środki mogą zostać wykorzystane na wszelkiego rodzaju opłaty związane z kapitałem obrotowym. Zaliczamy do niego między innymi wszelkie zobowiązania finansowe, które pozostają w firmie krócej niż 12 miesięcy. Są to chociażby zapasy, do których zaliczamy półprodukty czy materiały produkcyjne, a także inwestycje i należności krótkoterminowe. Uzyskana dotacja może być przekazana na każdy produkt posiadający charakter krótkoterminowego kapitału obrotowego.

 

Dla kogo są przeznaczone dotacje na kapitał obrotowy?

 

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa oraz małe przedsiębiorstwa, których sytuacja finansowo-zawodowa jest rozpoznawana jako trudna. Wiąże się ona bezpośrednio ze spadkiem dochodów, które są fundamentem funkcjonowania firmy. Dotacje dla firm dotyczą przedsiębiorstw, które między innymi nie zawiesiły swojej działalności oraz nie posiadają zaległości w płatnościach składek ubezpieczeniowych i podatków. Szczegółowe kryteria i terminy składania wniosków dostępne są zawsze na rządowej stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Dotacje na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych — dlaczego warto?

 

Trudne sytuacje są czasami uzależnione od czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu. W przypadku sytuacji stabilnej nasze firmy radzą sobie świetnie, jednak dotacje na kapitał obrotowy są świetnym kołem ratunkowym dla firm, w których stabilność została zachwiana. Warto ubiegać się o dotacje, ponieważ mają one charakter bezzwrotny i pomagają utrzymać wysoką jakość naszych usług bez konieczności podejmowania kompromisów. Są one nie tylko istotne z perspektywy przedsiębiorcy, ale także pracownika. Pozyskanie dodatkowych środków zapewnia naszym pracownikom poczucie bezpieczeństwa i kontroli sytuacji. Firmy, które korzystają z dotacji, są postrzegane jako świadome, zaangażowane i przedsiębiorcze. Również sami pracownicy oceniają korzystanie z dotacji jako pozytywne. Dotacje pozyskiwane w trudnych sytuacjach są oznaką przedsiębiorczości i troski o własnych pracowników, za których jako pracodawca ponosimy odpowiedzialność.

Zobacz także: Formularz DE MINIMIS – Co to jest?

Dotacje na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych są świetnym rozwiązaniem dla osób, których firma znalazła się w trudnej sytuacji. Bezzwrotne dofinansowanie przysługuje zarówno mikroprzedsiębiorcom, jak i małym firmom. Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz, warto zgłębić temat, jakim są dotacje na kapitał obrotowy. Otrzymane środki mogą nie tylko pomóc, ale także uratować biznes, który ma aktualnie gorszy czas.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem były dotacje na kapitał obrotowy. Zapraszamy także do przeczytania innych wpisów na naszym blogu.