2021-07-11

Formularz DE MINIMIS – Co to jest?

Obecny rynek jest przepełniony przez gigantów i to głównie oni decydują o tym, jak wygląda biznes. Każdy duży gracz zabiera kawałek tortu dla siebie, zostawiając konkurencji niewiele, a czasami nic. Idąc dalej za cukierniczą metaforą — każda branża ma swój własny tort i to w jej obrębie zapadają decyzje o tym, komu jak duży należy się kawałek. Mniejsi gracze muszą czasami zadowolić się okruszkami, a nie oszukujmy się — nie zawsze jest to satysfakcjonująca ilość, z jakiej można czerpać. Tam, gdzie giganci nieustannie napełniają swoje kieszenie, mniejsze firmy i marki kombinują i robią wszystko, aby dorwać swój ciężko wypracowany kawałek przysłowiowego tortu. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie (nieustannie osadzone w słodkiej metaforze) — czy zamiast porywać się na duże wypieki, nie lepiej zająć się tymi mniejszymi? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, czym jest formularz DE MINIMIS oraz jak jako mała firma możemy jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko.

 

Czym jest formularz pomocy DE MINIMIS?

 

Największe firmy, które obracają setkami tysięcy, a nawet milionami złotych zdecydowanie nie będą potrzebować aż tak dużego wsparcia, jak mniejsze przedsiębiorstwa, których obrót miesięczny to kwota liczona tysiącach złotych. Zastanówmy się, co mogłoby się stać, gdyby owa mniejsza firma dysponowała dodatkowym funduszem? Z pewnością mogłaby zakupić sprzęt, który usprawniłby jej działanie. Ów fundusz mógłby zapewnić pracownikom mniejszej firmy kursy lub szkolenia, które podniosłyby ich kompetencje. Pieniądze z owego funduszu mogłyby także zapewnić amortyzację, dzięki czemu jej ewentualny koszt zostałby w kieszeni przedsiębiorcy. W niektórych sytuacjach od dotacji finansowej lepsze jest zwolnienie z obowiązującego podatku. Ogromną oszczędnością dla firmy jest umorzenie odsetek ZUS lub zwolnienie z płatności podatków.

Wszystkie powyżej omówione ulgi i dotacje można uzyskać za sprawą dokumentu, którym jest formularz pomocy DE MINIMIS. Jest on dedykowany małym i średnim firmom, a oferowana za jego sprawą pomoc nie narusza zasad zdrowej konkurencji. Firmy, które zdecydowały się wypełnić wniosek DE MINIMIS, mogły uzyskać pomoc w postaci dofinansowań i dotacji, a także zwolnień podatkowych. Formularz DE MINIMIS reguluje także kwestie gwarancji kredytowych, dzięki czemu mniejsze i średnie przedsiębiorstwa mogą w łatwiejszy sposób otrzymać kredyt finansowy.

 

Wniosek DE MINIMIS — gdzie go złożyć?

 

Jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowania lub ulgi podatkowe DE MINIMIS, musisz spełniać określone warunki oraz posiadać wypełniony wniosek DE MINIMIS, który obejmuje szereg dokumentów mówiących o Twojej firmie. Z pomocy DE MINIMIS nie mogą skorzystać duże przedsiębiorstwa, jak również rolnicy, którzy mają możliwości skorzystania z innych ulg i dofinansowań. Składając wniosek DE MINIMIS, musisz przedstawić między innymi informacje dotyczące korzystania z innych form pomocy. Dostarczenie niepełnego wniosku może skutkować odrzuceniem wniosku, co może mieć bezpośredni wpływ na losy Twojego przedsiębiorstwa. Wypełniony wniosek DE MINIMIS możesz złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii lub wysłać dokument pocztą tradycyjną na adres Ministerstwa. Wszystkie szczegółowe informacje, jak również aktualne informacje dotyczące pomocy DE MINIMIS są dostępne na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Czy ten rodzaj wniosku jest dla Ciebie?

 

Wniosek DE MINIMIS to świetna okazja dla małych i średnich firm. Dzięki niemu mogą zostać one zwolnione z niektórych opłat, jak również pozyskać istotne dla rozwoju firmy dofinansowania. Mimo że liczba akceptowanych wniosków nie jest ograniczona, warto zainteresować się tematem pomocy DE MINIMIS jak najszybciej. W końcu czas to pieniądz nie tylko w świecie biznesu!

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, w którym wyjaśniliśmy, czym jest formularz DE MINIMIS oraz komu przysługuje pomoc z jego tytułu. Zapraszamy także do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.