2021-12-05

Windykacja należności. Jak odzyskać pieniądze, które nam się należą?

Prowadzenie działalności nie zawsze wiąże się z bezproblemowym rozwiązywaniem napotkanych przeszkód. Najczęstszą z nich wciąż jest niestety brak terminowości i zaleganie z opłatami. Wiele firm boryka się z nieterminowymi płatnościami faktur, co pośrednio przyczynia się do ich wolniejszego rozwoju. Hamując przepływ środków finansowych, jesteśmy skazani na funkcjonowanie w pewnego rodzaju zawieszeniu. Wiemy, że mamy pieniądze, którymi możemy dysponować, jednak nie możemy tego zrobić, aż nie zostaną one zaksięgowane na naszym koncie. Z pomocą w tego rodzaju sytuacjach przychodzi windykacja należności, która pomogła odzyskać zaległe płatności niejednemu przedsiębiorcy. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym tłumaczymy jak odzyskać pieniądze od wierzyciela.

 

Windykacja należności — kogo dotyczy?

 

Windykacja należności dotyczy każdego podmiotu gospodarczego, który nie zapłacił w wyznaczonym terminie za wykonanie usługi lub dostarczenie produktu. Z tej krótkiej definicji wynika, że każda firma, która nie zapłaciła faktury w wyznaczonym terminie, może zostać poddana procesowi windykacji. Czy dzieje się tak w rzeczywistości? Odpowiedź nie jest niestety tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Obecnie wiele firm boryka się z nieterminowymi płatnościami faktur. Duża część z nich przymyka na to oko, nie chcąc psuć relacji z kontrahentem. Brak płatności traktowany jest wtedy jako ryzyko prowadzenia działalności, a odzyskiwanie pieniędzy jest zaskakująco często oceniane przez samych przedsiębiorców za nieopłacalne. Jednak czy słusznie?

 

Windykacja należności, a jej opłacalność.

 

Chociaż windykacja należności jest czasochłonna, zdecydowanie jest procesem opłacalnym. Mając do wyboru odzyskanie pełnej kwoty należności lub nieodzyskanie jej wcale, dużo sensowniejszym rozwiązaniem jest podejmowanie działań, które mają na celu jej uzyskanie. Podobnie wygląda kwestia korzystania z pomocy firm zajmujących się windykacją. Chociaż pobierają one prowizje za ściągnięty dług, nie jest ona na tyle duża, aby uznać całe przedsięwzięcie za nieopłacalne. Warto dbać własne finanse, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że pewne działania nie są bardzo opłacalne.

 

Procedura windykacji należności.

 

Procedury windykacyjne przybierają różne formy. Najprostsze z nich opierają się na przypominaniu o zadłużeniu oraz systematycznym informowaniu dłużnika o zaistniałej sytuacji. Czasami jednak telefony, wiadomości i maile nie przynoszą skutku. W tej sytuacji musimy przystąpić do tak zwanej windykacji twardej, która polega na skierowaniu sprawy na drogę sądową.

Czasami sprawy windykacyjne przybierają niespodziewany obrót. Dzieje się tak, gdy ściągnięciem długu zajmuje się Urząd Skarbowy. Windykacja należności przez Urząd Skarbowy polega na zajęciu rachunku bankowego i systematycznym ściąganiu z niego konkretnej kwoty, aż do momentu spłacenia całej należności. Metodę tą stosuje się w ostateczności.

Zobacz także: Faktura PRO FORMA. Kiedy ją wystawić i jakie ma korzyści? 

Windykacja należności jest żmudnym procesem, który bardzo często pochłania wiele czasu i energii. Mimo wszystko zarobione przez nas i naszą firmę środki muszą trafić na nasze konto bankowe. Jednak gdy tak się nie dzieje, dobrym rozwiązaniem jest uruchomienie procesu windykacji. Może być on oparty o windykację miękką (telefony, maile) lub windykację twardą (pisma sądowe). Niezależnie od wybranej metody w znacznej ilości przypadków procedury windykacyjne kończą się sukcesem. Jest to najlepsze potwierdzenie tego, że warto walczyć o to, co nam się należy.

 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu o windykacji należności. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.